Arkistot: Kosmetiikka-artikkelit
Herkkä ja punoittava iho syksyllä, miten sitä voi hoitaa? Miten rauhoittaa reagoivaa ihoa? Kun ilma viilenee, tuuli lisääntyy ja sisäilma kuivuu, moni huomaa ihon alkavan punoittaa, kiristää tai reagoida tavallista herkemmin. Herkkä iho kaipaa syksyllä erityisesti rauhaa, kosteutta ja suojaa. Oikeilla, yksinkertaisilla ihonhoitorutiineilla ihoa voi auttaa pysymään tasapainoisempana myös sääolosuhteiden vaihdellessa.
Herkkä iho ei ole varsinainen ihotyyppi, vaan ominaisuus. Iho voi olla kuiva, rasvoittuva, sekaiho tai atooppisuuteen taipuvainen ja silti samanaikaisesti herkkä. Siksi tärkeintä on opetella tunnistamaan, mikä juuri omaa ihoa ärsyttää ja mikä puolestaan rauhoittaa.
Miksi iho reagoi syksyllä herkemmin?
Syksy tuo mukanaan monia iholle haastavia muutoksia. Ulkona viileä tuuli ja kostea sää voivat ärsyttää ihoa, ja sisällä lämmitys kuivattaa huoneilmaa. Kun lämpötila vaihtelee ulkoilman ja sisätilojen välillä, herkkä iho voi alkaa punoittaa, kuumottaa tai tuntua kiristävältä. Herkkä iho voi reagoida esimerkiksi kosmetiikkaan, pesuaineisiin, kuivaan sisäilmaan, pakkaseen, viimaan, aurinkoon tai saunomiseen. Reaktio voi näkyä punoituksena, kuivumisena, kiristyksenä, näppylöinä tai lehahteluna.
Punoitus ei aina tarkoita samaa asiaa
Kasvojen punoitus voi johtua monesta syystä. Joskus kyse on hetkellisestä reaktiosta esimerkiksi lämpötilan vaihteluun, saunaan, liikuntaan tai voimakkaaseen tunteeseen. Aikuisilla kasvojen punoituksen taustalla voi olla myös ruusufinni, ja myös atooppiseen ihottumaan tai tali-ihottumaan voi liittyä kasvojen punoitusta.
Jos iho punoittaa herkästi erityisesti poskipäissä, nenässä tai nenänpielissä, taustalla voi olla myös couperosa-taipumus. Couperosassa iho on usein ohut, herkkä, kuivan ja kireän tuntuinen, ja siihen voi liittyä pistelyä tai polttelua. Couperosaa ei voi varsinaisesti parantaa, mutta punoitusta ja lehahtelua voi lievittää iholle sopivalla, hellävaraisella hoidolla.
Rauhoita iho yksinkertaistamalla rutiinia
Herkkä ja punoittava iho ei yleensä kaipaa monimutkaista ihonhoitorutiinia. Päinvastoin: mitä enemmän tuotteita on käytössä, sitä vaikeampi on tunnistaa, mikä niistä mahdollisesti ärsyttää ihoa. Hyvä perusta on yksinkertainen:
- Hellävarainen puhdistus
- Kosteuttava ja rauhoittava hoitotuote
- Tarvittaessa suojaava voide ulkoiluun
- Päivällä aurinkosuoja, jos iho altistuu UV-säteilylle
Herkän ihon hoidossa tärkeimpiä tuotteita ovat sopiva puhdistustuote ja kosteusvoide. Uusia tuotteita kannattaa ottaa käyttöön yksi kerrallaan, jotta mahdolliset reaktiot on helpompi huomata.
Puhdista hellästi, älä ylipese
Puhdistus on tärkeä osa ihonhoitoa, mutta herkkää ihoa ei kannata pestä liian voimakkaasti. Liiallinen peseminen tai vääränlaiset puhdistustuotteet voivat heikentää ihon omaa suojakerrosta ja lisätä kiristävää tunnetta, punoitusta ja hilseilyä. Atooppisen ja herkän ihon puhdistukseen suositellaan hajusteettomia, hellävaraisia ja kosteuttavia tuotteita, jotka tukevat ihon suojamuurin toimintaa.
Kosteutus vahvistaa ihon omaa suojaa
Kun iho punoittaa ja kiristää, sen suojamuuri voi olla kuormittunut. Kosteuttava voide auttaa tukemaan ihon kosteustasapainoa ja vähentämään epämukavaa tunnetta. Herkkä iho hyötyy tuotteista, jotka on kehitetty rauhoittamaan, kosteuttamaan ja suojaamaan ihoa.
Monelle herkälle iholle sopivat parhaiten hajusteettomat ja mahdollisimman yksinkertaiset koostumukset. Jos iho reagoi helposti, kannattaa välttää voimakkaasti aktivoivia tuotteita, vahvoja kuorintoja, alkoholipitoisia kasvovesiä sekä liian monta uutta tuotetta samaan aikaan.
Suojaa iho viimalta ja lämpötilanvaihteluilta
Syksyllä iho joutuu usein sopeutumaan nopeasti vaihtuviin olosuhteisiin. Ulkona voi olla kylmä ja tuulinen sää, sisällä lämmin ja kuiva ilma. Punoitukseen taipuvainen iho voi reagoida erityisesti suuriin lämpötilanvaihteluihin. Siksi ihoa kannattaa suojata ulkoillessa esimerkiksi riittävän hoitavalla voiteella ja tarvittaessa huivilla tai muulla fyysisellä suojalla.
Kuorinta ja tehotuotteet: vähemmän on usein enemmän
Kun iho tuntuu karhealta ja samealta, kuorinta voi houkutella. Herkälle ja punoittavalle iholle voimakas kuorinta voi kuitenkin olla liikaa. Tehokkaat raekuorinnat ja happokuorinnat voivat ärsyttää herkkää ihoa. Jos kuorintaa käyttää, kannattaa käyttää hyvin hellävaraista tuotetta ja käyttövälin on hyvä olla mieluummin harva kuin tiheä.
Myös tehotuotteissa kannattaa edetä rauhallisesti. Rauhoittava seerumi tai kosteuttava naamio voi sopia hyvin, mutta uusi tuote kannattaa aina ottaa käyttöön yksitellen. Näin iho saa aikaa tottua, ja mahdolliset reaktiot on helpompi yhdistää oikeaan tuotteeseen.
Milloin kannattaa kysyä apua?
Jos punoitus on voimakasta, iho kirvelee jatkuvasti, siihen tulee näppylöitä, hilseilyä tai ihottumaa, tai oireet eivät rauhoitu perushoidolla, kannattaa kysyä neuvoa apteekista tai tarvittaessa lääkäriltä. Pitkittyneen tai hankalan oireilun selvittelyyn tarvitaan lääkärin arviota.
Apteekissa voimme auttaa valitsemaan ihollesi sopivan puhdistustuotteen, kosteusvoiteen ja tarvittaessa rauhoittavan lisätuotteen.
Lopuksi
Herkkä ja punoittava iho syksyllä ja muulloinkin tarvitsee ennen kaikkea lempeyttä ja säännöllisyyttä. Kun ihoa ei kuormiteta liialla pesulla, liian monilla tuotteilla tai voimakkailla aktiiviaineilla, se saa paremmat mahdollisuudet rauhoittua. Syksyn ihonhoidossa tärkeintä on tukea ihon omaa suojaa ja kuunnella, mitä iho juuri nyt tarvitsee. Ota yhteyttä verkossa tai tule käymään, niin valitaan ihollesi sopivat tuotteet – enemmän kuin apteekki.
TUOTTEITA HERKÄN IHON HOITOON
Tässä esimerkkejä herkän ihon hoitotuotteista verkkoapteekissamme. Tervetuloa ostoksille!
Avène Micellar Lotion 200 ML
25.17 €
30 päivän alin hinta: 25.17 €
Vertailuhinta: 125.85 € / l
LRP TOLERIANE Rosaliac AR Consentrate 40 ML
36.13 €
30 päivän alin hinta: 36.13 €
LRP Toleriane Dermallergo Eyes 20 ML
28.07 €
30 päivän alin hinta: 28.07 €
Favora rauhoittava seerumi 30 ML
22.56 €
30 päivän alin hinta: 22.56 €
CeraVe Hydrating Cleanser 236 ML
11.90 €
30 päivän alin hinta: 11.90 €
Vertailuhinta: 50.42 € / l
Tämän artikkelin laatimisessa on käytetty apuna tekoälyä.
Lähteet ja lukuvinkkejä:
Ihottuma (ekseema) – Terveyskirjasto
Punastuminen ja kasvojen punoitus – Terveyskirjasto
Nuoren ihon epäpuhtaudet- milloin lääkäriin? Nuoruusiässä iho käy läpi monia muutoksia. Hormonitoiminnan vilkastuminen lisää ihon talineritystä, ja sen seurauksena iho voi rasvoittua aiempaa enemmän. Iholle voi ilmestyä mustapäitä, valkopäitä, yksittäisiä finnejä tai tulehtuneempia näppylöitä.
Epäpuhtaudet voivat tuntua nuoresta ikävältä ja vaikuttaa myös itsetuntoon. Usein jo oikeanlainen, säännöllinen ja riittävän hellävarainen ihonhoito auttaa rauhoittamaan lieviä epäpuhtauksia. Toisaalta pitkittynyttä, kivuliasta tai arpeuttavaa aknea ei kannata hoitaa liian pitkään pelkillä kotikonsteilla.
Miksi nuoren iho alkaa oireilla?
Aknessa talineritys lisääntyy, talirauhasen tiehyt voi tukkeutua ja ihoon syntyy tulehdusreaktio. Tämän seurauksena iholle muodostuu epäpuhtauksia, kuten mustapäitä, valkopäitä ja finnejä. Aknea esiintyy tyypillisesti kasvoilla, mutta sitä voi tulla myös yläselkään, rintaan, hartioihin ja joskus laajemmallekin alueelle.
On hyvä muistaa, että akne ei johdu likaisuudesta. Liian voimakas peseminen, hankaavat kuorinnat tai ihoa kuivattavat tuotteet voivat jopa pahentaa ihon ärtymistä. Nuoren ihon hoidossa tärkeintä on säännöllisyys, hellävaraisuus ja iholle sopivien tuotteiden valinta.
Milloin apteekin tuotteet voivat riittää?
Apteekin itsehoitotuotteet voivat riittää silloin, kun epäpuhtaudet ovat lieviä. Iholla voi olla esimerkiksi mustapäitä, valkopäitä tai yksittäisiä finnejä, mutta ei laajoja, kivuliaita tai syviä tulehdusmuutoksia. Lievässä aknessa apteekista ilman reseptiä saatavat aknenhoitovalmisteet voivat auttaa, kun niitä käytetään säännöllisesti ja ohjeiden mukaan.
Hyvä perusrutiini voi olla hyvin yksinkertainen:
- Hellävarainen puhdistus aamuin illoin. Ihoa ei tarvitse pestä voimakkaasti, vaan mieto puhdistustuote riittää.
- Kevyt kosteutus. Myös rasvoittuva iho tarvitsee kosteutta. Liian kuivattava hoito voi lisätä kiristelyä ja ärsytystä.
- Akneiholle sopiva paikallistuote tarvittaessa. Aknen itsehoitoon voidaan käyttää esimerkiksi bentsoyyliperoksidia sisältävää geeliä.
- Ei puristelua. Finnien puristelu voi lisätä tulehdusta ja arpien riskiä.
- Maltti tuotteiden määrässä. Useiden aktiivisten tuotteiden käyttö yhtä aikaa voi ärsyttää ihoa.
Ihonhoidossa tulokset eivät yleensä näy yhdessä yössä. Tuotteita on hyvä käyttää säännöllisesti riittävän pitkään, ellei iho ärsyynny voimakkaasti. Jos iho kuivuu, kirvelee tai punoittaa selvästi, hoitoa kannattaa keventää ja kysyä neuvoa apteekista.
Nuoren ihon epäpuhtaudet – milloin lääkärikäynti tarpeen?
Nuoren ihon epäpuhtaudet – milloin lääkäriin? Lääkärin arvio on tarpeen, jos akneoireet häiritsevät itsehoidosta huolimatta tai jos kyseessä on vaikeampi aknen muoto, jossa on riski pysyviin arpiin. Lääkäriin kannattaa hakeutua myös, jos akne leviää rinnan tai selän alueelle, tai jos kotikonstit eivät tuo riittävää apua.
Lääkärikäyntiä kannattaa harkita erityisesti, jos:
- näppylät ovat kipeitä, syviä tai tulehtuneita
- akne pahenee nopeasti
- iholle alkaa jäädä arpia tai tummia jälkiä
- epäpuhtaudet leviävät kasvojen lisäksi selkään, rintaan tai hartioihin
- itsehoito ei selvästi auta
- iho-oireet vaikuttavat nuoren mielialaan, itsetuntoon tai arkeen
Aknen hoito kannattaa aloittaa ajoissa, sillä varhainen ja oikeanlainen hoito voi lievittää oireita ja vähentää arpeutumisen riskiä.
Hoitomuoto valitaan lääkärin kanssa aina yksilöllisesti aknen vaikeusasteen ja nuoren tilanteen mukaan. Tärkeää on, ettei nuori joudu jäämään vaivan kanssa yksin, sillä akneen on saatavilla hyviä hoitoja.
Apteekista saa apua oikean hoitopolun valintaan
Nuoren ihon epäpuhtauksissa ei tarvitse tietää itse, mistä aloittaa. Apteekissa voimme auttaa valitsemaan sopivat puhdistus- ja kosteutustuotteet, neuvoa aknetuotteiden turvallisessa käytössä ja arvioida, milloin olisi hyvä varata aika lääkärille.
Jos epäpuhtaudet ovat lieviä, apteekin tuotteilla päästään usein hyvään alkuun. Jos taas iho on selvästi tulehtunut, kipeä, laajasti oireileva tai arpeutuva, lääkärin arvio on oikea seuraava askel. Tärkeintä on löytää nuorelle selkeä, turvallinen ja iholle sopiva hoito ajoissa.
Tule rohkeasti kysymään neuvoa apteekista tai jätä yhteydenottopyyntö. Katsotaan yhdessä, millainen hoitorutiini sopii nuoren iholle ja onko tarvetta ottaa yhteyttä lääkäriin.
TUOTTEITA AKNEIHON HOITOON
Tässä esimerkkejä aknen hoitotuotteista verkkoapteekissamme. Tervetuloa ostoksille!
Aco Spotless Daily Face Cream 60 ML
14.62 €
30 päivän alin hinta: 14.62 €
Vertailuhinta: 243.67 € / l
Avene Cleanance Comedomed+ 30 ML
22.05 €
30 päivän alin hinta: 22.05 €
CeraVe Blemish Control -puhdistusgeeli 236 ML
14.37 €
30 päivän alin hinta: 14.37 €
Vertailuhinta: 60,89 €/l
Sebamed CF Gentle Scrub Kasvokuorinta 150 ML
12.91 €
30 päivän alin hinta: 12.91 €
Vertailuhinta: 86.07 €/l
Sebamed CF Deep Cleansing Foam 150 ML
13.90 €
30 päivän alin hinta: 13.90 €
Vertailuhinta: 92.67 € / l
Tämän artikkelin laatimisessa on käytetty apuna tekoälyä.
Lähteet ja lukuvinkkejä:
Akne – Terveyskirjasto
Ihon paluu arkeen – mitä iho tarvitsee kesän jälkeen? Tässäpä kysymys, jota moni ei välttämättä tule ajatelleeksi. Kesä tekee usein hyvää mielelle. Valo, lämpö ja lomapäivät virkistävät, mutta iholle kesä voi olla myös kuormittavaa aikaa. Aurinko, hikoilu, uiminen, ilmastointi ja vaihtelevat ihonhoitorutiinit voivat jättää ihon kuivaksi, sameaksi tai tavallista herkemmäksi.
Elokuussa arki alkaa vähitellen asettua uomiinsa — ja samalla on hyvä hetki pysähtyä kuulostelemaan, mitä iho juuri nyt tarvitsee. Pienillä, lempeillä muutoksilla ihon saa usein palautumaan kesän jälkeen tasapainoisemmaksi ja heleämmäksi.
Kesän jälkeen iho voi kaivata kosteutta ja rauhoittamista
Kesän jälkeen iho voi tuntua kiristävältä, karhealta tai pintakuivalta. Joskus iho näyttää samealta, meikki ei levity entiseen tapaan tai kasvoille ilmestyy pieniä epäpuhtauksia. Myös ihon sävy voi tuntua epätasaiselta, etenkin jos olet oleskellut paljon auringossa.
Tämä ei tarkoita, että ihonhoitorutiinin pitäisi muuttua monimutkaiseksi. Usein tärkeintä on palata perusasioihin: hellävaraiseen puhdistukseen, riittävään kosteutukseen ja ihon suojaamiseen.
1. Aloita hellävaraisesta puhdistuksesta
Kesän jälkeen iho ei yleensä kaipaa voimakasta puhdistusta, vaan lempeyttä. Aurinkovoiteet, hiki ja epäpuhtaudet on hyvä puhdistaa huolellisesti, mutta liian pesevät tuotteet voivat kuivattaa ja ärsyttää ihoa entisestään.
Valitse puhdistustuote ihotyypin mukaan. Kuivalle ja herkälle iholle sopii usein pehmeä puhdistusmaito, -voide tai muu hellävarainen tuote. Jos iho rasvoittuu helposti, kevyt geelimäinen puhdistus voi tuntua miellyttävältä — kunhan se ei jätä ihoa kiristäväksi.
Hyvä nyrkkisääntö: puhdistuksen jälkeen ihon pitäisi tuntua puhtaalta, mutta ei natisevan kuivalta.
2. Kuori maltilla – älä kiirehdi
Kun iho tuntuu samealta tai karhealta, kuorinta voi auttaa kirkastamaan ihon pintaa. Kesän jälkeen kannattaa kuitenkin aloittaa rauhallisesti. Liian voimakas tai liian tiheä kuorinta voi ärsyttää ihoa ja lisätä kuivuutta entisestään.
Monelle riittää hellävarainen kuorinta kerran viikossa. Herkälle iholle voi sopia rakeeton, entsymaattinen tai muutoin hyvin mieto kuorinta. Jos iho punoittaa, kirvelee tai on auringon ärsyttämä, kuorintaa ei kannata tehdä vaan keskittyä ensin kosteuttamiseen ja rauhoittamiseen.
3. Kosteuta kerroksittain
Kesän jälkeen iho kaipaa usein lisää kosteutta. Kevyt kosteuttava seerumi tai hoitoneste voi olla hyvä lisä ennen kasvovoidetta. Sen päälle levitetty voide auttaa sitomaan kosteutta ihoon ja tukemaan ihon omaa suojamuuria.
Jos iho tuntuu pintakuivalta mutta samalla kiiltelee, kosteutusta ei kannata jättää pois. Myös rasvoittuva tai sekaiho voi olla kosteusköyhä. Silloin kannattaa valita kevyempi, mutta tehokkaasti kosteuttava tuote.
Iltaisin voi käyttää hieman täyteläisempää voidetta tai kosteuttavaa naamiota kuuriluonteisesti. Pieni lisähoito voi riittää palauttamaan iholle mukavamman tunteen.
4. Muista aurinkosuoja myös elokuussa
Aurinkosuoja ei kuulu vain lomalle tai rantapäiviin. Elokuussakin iho altistuu UV-säteilylle. Erityisesti kasvojen, kaulan ja dekolteen alue hyötyy päivittäisestä suojasta.
Aurinkosuoja auttaa ehkäisemään ihon palamista, pigmenttimuutoksia ja ennenaikaisia ikääntymisen merkkejä. Jos et pidä perinteisen aurinkovoiteen tunteesta kasvoilla, vaihtoehtoja on nykyään paljon: koostumukseltaan kevyitä rasvoja, sävytettyjä voiteita ja meikin alle sopivia aurinkosuojatuotteita.
Tärkeintä on löytää sopiva tuote, jota on helppo käyttää joka päivä.
5. Anna iholle aikaa palautua
Ihonhoidossa ei tarvitse tehdä kaikkia muutoksia kerralla. Jos iho tuntuu kesän jälkeen herkältä tai epätasapainoiselta, yksinkertainen rutiini on usein paras alku:
Kun iho alkaa tuntua tasapainoisemmalta, rutiiniin voi tarvittaessa lisätä esimerkiksi kuorinnan, kirkastavan seerumin tai epäpuhtauksien tai pigmenttimuutoksien täsmätuotteen.
Milloin kannattaa kysyä apua?
Jos ihoa kirvelee, punoittaa tai hilseilee voimakkaasti ja mikään tuote ei tunnu sopivan, kannattaa kysyä neuvoa apteekista tai terveydenhuollon ammattilaisilta. Samoin silloin, jos iholle ilmestyy uusi, muuttuva tai huolestuttava ihomuutos, on hyvä olla yhteydessä terveydenhuollon ammattilaiseen.
Apteekissa autamme mielellämme valitsemaan ihollesi sopivat tuotteet ja rakentamaan rutiinin, joka tuntuu arjessa helpolta. Ihonhoidon ei tarvitse olla monimutkaista — usein muutama hyvin valittu tuote riittää.
Lempeä paluu arkeen – myös iholle
Ihon paluu arkeen – mitä iho tarvitsee kesän jälkeen? Elokuu on hyvä hetki päivittää ihonhoito kesästä syksyyn. Kun iho saa kosteutta, suojaa ja rauhallisen rutiinin, se palautuu usein vähitellen pehmeämmäksi ja voi paremmin.
Tule käymään apteekissa, jos kaipaat apua oman ihosi tarpeiden tunnistamiseen. Autamme sinua löytämään tuotteet, jotka sopivat juuri sinun ihollesi ja arkeesi.
TUOTTEITA KESÄN JÄLKEISEEN IHON HOITOON
Tässä esimerkkejä apteekkikosmetiikkatuotteista kevätihon hoitoon. Tervetuloa ostoksille!
CeraVe Hydrating Cleanser 236 ML
11.90 €
30 päivän alin hinta: 11.90 €
Vertailuhinta: 50.42 € / l
Favora 2in1 kuorintavoide 75 ML
12.74 €
30 päivän alin hinta: 12.74 €
Vertailuhinta: 169.87 €/l
Avène Micellar Lotion 200 ML
25.17 €
30 päivän alin hinta: 25.17 €
Vertailuhinta: 125.85 € / l
Uriage Eau Thermale Water cream 40 ML
18.74 €
30 päivän alin hinta: 18.74 €
LRP Anthelios Uvmune Ultra Light SPF50+ 50 ML
27.35 €
30 päivän alin hinta: 27.35 €
Vertailuhinta: 547,00 €/l
Tämän artikkelin laatimisessa on käytetty apuna tekoälyä.
Lähteet ja lukuvinkkejä:
Kuiva iho – Terveyskirjasto
Auringonpaisteen haitat – Terveyskirjasto
Auringon polttama iho
Kesähikoiluun – deodorantti vai antiperspirantti? Siinäpä kysymys, jonka joudumme ratkaisemaan jo heti ensimmäisten helteiden aikana. Kesällä moni huomaa, ettei tavallinen arjen deodorantti enää tunnukaan riittävän. Lämpö, liikkuminen ja hikoilu lisääntyvät, ja samalla kainaloiden iho voi ärtyä helpommin.
Mitä eroa deodorantilla ja antiperspirantilla oikeastaan on – ja kumpi sopii parhaiten juuri omalle iholle? Moni käyttää näitä sanoja arkikielessä synonyymeinä, vaikka tuotteiden toimintaperiaate on eri. Ero kannattaa tietää erityisesti silloin, jos iho on herkkä, hikoilu lisääntyy kesällä tai tavalliset tuotteet aiheuttavat kirvelyä, kutinaa tai punoitusta.
1. Deodorantti ja antiperspirantti eivät ole sama asia
- Deodorantti auttaa ehkäisemään hienhajua. Se ei varsinaisesti vähennä hikoilua.
- Antiperspirantti vähentää hien määrää. Sen sisältämät alumiinisuolat tukkivat tilapäisesti hikirauhasen tiehyitä.
- Näiden kahden tuotteen ero voi olla monelle epäselvä, koska useissa tuotteissa on molempien, antiperspirantin ja deodorantin, ominaisuuksia.
2. Hiki ei yleensä itse haise
On hyvä muistaa, että hiki ei yleensä ole se varsinainen ongelma. Hajuhaitta syntyy, kun ihon bakteerit hajottavat hikeä ihon pinnalla. Deodorantti vaikuttaa juuri tähän: se vähentää hajua neutraloimalla sitä aiheuttavia bakteereita ja usein myös peittämällä hajua tuoksulla. Antiperspirantti taas vaikuttaa jo aikaisemmassa vaiheessa vähentämällä iholle pääsevän hien määrää.
Jos ongelmana on ennen kaikkea hienhaju, deodorantti voi riittää hyvin. Ihon päivittäiseen pesuun on hyvä käyttää vähän hapanta pesuainetta, joka estää jo itsessään hikoilun hajuhaittoja.
3. Antiperspirantti sopii erityisesti runsaampaan hikoiluun
- Jos kainalot kostuvat helposti tai vaatteisiin tulee hikijälkiä, antiperspirantti on usein toimivampi valinta.
- Antiperspirantin teho on parhaimmillaan, kun sitä käytetään kuivalle iholle säännöllisesti.
4. Kesällä tarpeet usein muuttuvat
- Kuuma sää, liikunta ja stressi voivat lisätä hikoilua ja kehon hajua.
- Kesällä moni hyötyy siitä, että vaihtaa pelkästä deodorantista tehokkaampaan antiperspiranttiin.
- Viileänä pysyminen, hengittävät vaatteet ja hyvä hygienia tukevat tuotteen tehoa ja helpottavat oloa helteelläkin.
- Kesällä valintaan vaikuttaa myös se, miltä tuote tuntuu iholla. Jos iho ärtyy helposti, voimakkaasti hajustettu tai alkoholia sisältävä tuote voi tuntua epämiellyttävältä etenkin lämpimällä säällä, hikoillessa tai heti peseytymisen jälkeen.
5. Herkkäihoisen tärkein valintaperuste on koostumus
- Hajusteet sekä useat deodoranttien tai antiperspiranttien sisältävät ainesosat voivat aiheuttaa ihoärsytystä.
- Kesähikoiluun hyvä nyrkkisääntö on valita mahdollisimman yksinkertainen, hajusteeton tai aidosti fragrance-free-merkitty tuote.
- Myöskään niin sanottu “luonnollinen” tuote ei automaattisesti sovi herkkäihoiselle. Eteeriset öljyt ja kasviuutteet voivat olla osalle käyttäjistä ongelmallisia.
- Jos kainaloiden iho punoittaa, kutisee, hilseilee tai siihen nousee pieniä näppylöitä, syy voi olla juuri hajusteissa tai muissa ihoa herkistävissä ainesosissa.
6. “Hajusteeton” ja “tuoksuton” eivät aina tarkoita samaa
- “Unscented” eli tuoksuton ei aina tarkoita samaa kuin hajusteeton, sillä tuotteessa voi silti olla hajua peittäviä ainesosia. Jos iho reagoi helposti, pakkausmerkinnät ja INCI-lista kannattaa lukea rauhassa.
- Kannattaa valita aidosti merkitty fragrance-free -tuote.
7. Milloin iho voi kertoa, että tuote ei sovi?
- Kirvely, kutina, punoitus, hilseily tai pienet näppylät kainaloissa voivat viitata ihoärsytykseen tai kosketusihottumaan.
- Ärsytys voi tulla heti levityksen jälkeen tai vasta viiveellä. Ärtyneelle iholle voi levittää perusvoidetta.
- Jos oireita tulee, tuotteen käyttö kannattaa lopettaa ja vaihtaa hellävaraisempaan vaihtoehtoon. Jos oireet rauhoittuvat tauon aikana, tuotteen vaihtaminen voi riittää. Jos taas ärsytys jatkuu, pahenee tai toistuu yhä uudelleen eri tuotteilla, kannattaa kääntyä terveydenhuollon ammattilaisen puoleen.
8. Näin valitset deodorantin tai antiperspirantin
- Valitse deodorantti, jos haluat ennen kaikkea ehkäistä hajua. Valitse antiperspirantti, jos haluat vähentää hikoilua ja kainaloiden kosteutta.
- Valitse hajusteeton ja herkkäihoiselle sopiva tuote, jos iho reagoi helposti.
- Suosi kesällä kuivuutta tukevia ratkaisuja, jos kuumuus tai liikunta lisäävät hikoilua.
Lopuksi
Kesähikoiluun – deodorantti vai antiperspirantti? Niiden ero on lopulta yksinkertainen: deodorantti torjuu hajua, antiperspirantti vähentää hikoilua. Kesällä moni hyötyy siitä, että valitsee tuotteen tarpeen mukaan – pelkkään raikastamiseen deodorantin, kuivempaan oloon antiperspirantin. Herkkäihoiselle olennaisinta on kuitenkin koostumus: mitä vähemmän hajusteita ja tunnettuja ärsyttäviä ainesosia on, sitä todennäköisemmin iho voi hyvin. Apteekin valikoimassa on paljon erilaisia deodorantteja ja antiperspirantteja. Jos sinulla on kysyttävää tai haluat apua, jätä yhteydenottopyyntö lomakkeellamme tai tule juttelemaan asiasta apteekkiin. Katsotaan yhdessä sopiva vaihtoehto juuri sinulle – enemmän kuin apteekki.
TUOTTEITA HIKOILUN HOITOON
Tässä esimerkkejä apteekkikosmetiikkatuotteista kevätihon hoitoon. Tervetuloa ostoksille!
Favora antiperspirantti roll-on 50 ML
9.44 €
30 päivän alin hinta: 9.44 €
Vertailuhinta: 188,80 €/l
Vichy Antiperspirantti 48h turkoosi 50 ML
15.81 €
30 päivän alin hinta: 15.81 €
Vertailuhinta: 316,20 €/l
Widmer Deo Roll-on alumiiniton hajusteeton 50 ML
17.64 €
30 päivän alin hinta: 17.64 €
Vertailuhinta: 352,80 €/l
Triple Dry 100 h Classic Roll-on 50 ML
12.81 €
30 päivän alin hinta: 12.81 €
Vertailuhinta: 243,60 €/l
Absolut Torr antiperspirantti 35 ML
12.37 €
30 päivän alin hinta: 12.37 €
Tämän artikkelin laatimisessa on käytetty apuna tekoälyä.
Pigmenttiläiskien hoito ja ennaltaehkäisy on säännöllistä puuhaa. Pigmenttiläiskät ovat ympäröivää ihoa tummempia ihon alueita, koska melaniinia (ihon pigmenttiä) on kertynyt paikallisesti enemmän iholle. Pigmenttimuutoksia on monenlaisia: osa on täysin harmittomia ja liittyy esimerkiksi auringon aiheuttamaan “valovaurioon”, kun taas osa voi vaatia lääkärin arviota. Tässä artikkelissa käymme läpi yleisimmät pigmenttiläiskät, hoidon kulmakivet ja sen, milloin kannattaa hakeutua tutkimuksiin.
Yleisimmät pigmenttiläiskät
1) Auringon aiheuttamat pigmenttiläiskät (solar lentigot, aurinko-/ikä-/maksaläiskät”)
Solar lentigo on tavallinen, hyvänlaatuinen, litteä pigmenttiläiskä, joka tulee tyypillisesti auringolle altistuneille alueille (kuten kasvoille ja kämmenselkiin). Se liittyy pitkäaikaiseen UV-altistukseen. Läiskä pysyy usein näkyvissä ympäri vuoden ja voi tummua kesällä.
2) Melasma (”maksaläiskä”, ”raskauden naamio”)
Melasma on laajahko, usein symmetrinen pigmenttimuutos kasvoilla (esim. posket, otsa, ylähuulen seutu), jonka taustalla voivat olla sekä UV-altistus että hormonaaliset tekijät (raskaus, ehkäisyvalmisteet, hormoneihin vaikuttavat muutokset). Melasma voi vaalentua, mutta sillä on taipumus uusiutua, jos iho altistuu auringolle (ja osalla myös näkyvälle valolle/kuumuudelle).
3) Pisamat ja muut hyvänlaatuiset pigmenttimuutokset
Pisamat tummuvat auringossa ja usein vaalenevat talvella. Ne ovat tavallisia ja harmittomia ihomuutoksia.
Pigmenttiläiskien hoito ja ennaltaehkäisy perustuu aurinkosuojan käyttöön
Pigmenttiläiskien hoidon perusta on aurinkosuoja. Se on myös niiden ehkäisyssä tärkein yksittäinen tekijä, koska UV-säteily ylläpitää ja pahentaa pigmentoitumista sekä heikentää muiden hoitojen tuloksia. Sekä melasman että monien muiden pigmenttimuutosten hoitoon suositellaan laajakirjoista aurinkosuojaa (UVA + UVB) ja riittävän korkeaa suojakerrointa.
Melasmassa pigmentoitumista voi pahentaa myös näkyvä valo, minkä vuoksi monille sopii parhaiten sävyttävä aurinkosuoja. Aurinkosuojan oikeanlainen käyttö: riittävän suuri määrä voidetta ja tarpeeksi tiheä lisääminen ulkona ollessa on tärkeää pigmenttiläiskien ennaltaehkäisyssä. Myös fyysistä suojaa, kuten hattua ja aurinkovarjoa, on hyvä käyttää aina kun mahdollista.
Pigmenttiläiskien hoito
Pigmenttiläiskät ovat yleensä harmittomia värimuutoksia iholla, jotka eivät vaadi erityistä hoitoa. Käytännössä hoito on pigmenttiläiskien vaalentamista, mikä on usein hitaasti etenevä prosessi: tuloksia arvioidaan yleensä viikkojen tai kuukausien kuluessa. Kun vaalennus on tehty, on tärkeää hoitaa ihoa, etteivät läiskät tummu uudelleen. Itsehoidossa korostuvat kaksi asiaa: ärsytyksen välttäminen ja säännöllisyys.
1) Hellä perushoito ja ärsytyksen minimointi
Ihon ärsytys (kirvely, voimakas kuivuus, toistuva punoitus) voi pahentaa pigmentin korostumista, joten valitse mieluummin miedot, hajusteettomat tuotteet ja tee muutokset ihonhoitoon rauhallisesti. Jos ihosi reagoi herkästi, panosta ensin perustuotteisiin ja aurinkosuojaan, ja lisää hoitavia tuotteita vasta, kun iho on rauhallinen.
2) Ainesosat, joista on hyötyä pigmentin tasoittamisessa
Melasmaan ja epätasaiseen sävyyn liitetyt paikallishoidot voivat sisältää esimerkiksi:
- Atselaiinihappo: käytetään mm. melasman paikallishoidossa; se on yksi vaihtoehto erityisesti silloin, kun halutaan maltillinen, usein hyvin siedetty hoito. Jotkut aurinkotuotteet sisältävät atselaiinihappoa ehkäisemään pigmenttiläiskien syntymistä ja vaalentamaan olemassa olevia läiskiä.
- Niasiiniamidi: voi tukea sävyn tasoittumista ja ihon suojamuuria; sopii usein myös herkemmälle iholle. Monet apteekkikosmetiikkatuotteet sisältävät niasiiniamidia.
- C-vitamiini ja muut antioksidantit: käytetään sävyn kirkastuksen tukena osana kokonaisuutta (erityisesti yhdessä aurinkosuojan kanssa).
Raskaus ja imetys: Melasmaa eli maksaläiskiä voi tulla raskauden aikana ja ne joskus vaalenevat synnytyksen jälkeen.
Milloin lääkäriin?
Vaikka suuri osa pigmenttiläiskistä on hyvänlaatuisia, osa muutoksista voi muistuttaa haitallisia ihomuutoksia, joten näissä tilanteissa tarvitaan lääkärin arvio.
Hakeudu arvioon erityisesti, jos:
- läiskä muuttuu nopeasti (koko, muoto, väri)
- läiskä on epätasavärinen, epäsäännöllinen tai selvästi “erilainen kuin muut”
- ihoalue vuotaa, haavautuu, kutisee selvästi tai on muuten oireinen
Muistathan, jos pigmenttiläiskiä on runsaasti ja aurinkovauriot ovat selviä, säännöllinen ihon tarkkailu on tarpeellista. Muutenkin on hyvä tehdä ihotarkastuksia säännöllisesti ihomuutosten huomioimiseksi.
Pigmenttiläiskien hoito ja ennaltaehkäisy on aika yksinkertaista. Tule juttelemaan näistä asioista apteekkiimme tai jätä yhteydenottopyyntö lomakkeella. Autamme mielellään valitsemaan sopivat tuotteet ihosi hoitoon.
TUOTTEITA PIGMENTTILÄISKIEN HOITOON
Tässä esimerkkejä apteekkikosmetiikkatuotteista kevätihon hoitoon. Tervetuloa ostoksille!
Aco Face Pigment Reduce Night cream 50 ML
25.52 €
30 päivän alin hinta: 25.52 €
Vertailuhinta: 510.40 €/l
ACO Face Pigment Prevent Day Cream SPF50 50 ML
25.52 €
30 päivän alin hinta: 20,42 €
Avene Sun Anti-pigmentation SPF50+ 40 ML
31.50 €
30 päivän alin hinta: 25.20 €
CeraVe Invisible Dry Touch Fluid SPF50+ 50 ML
22.24 €
30 päivän alin hinta: 22.24 €
LRP MELAB3 -seerumi 30 ML
54.24 €
30 päivän alin hinta: 54.24 €
Tämän artikkelin laatimisessa on käytetty apuna tekoälyä.
Lähteet ja lukuvinkkejä:
Terveyskirjasto: Ruskea tai tumma läiskä iholla
Ihon suojakerros on koetuksella keväällä. Kevät tuo mukanaan valoa ja raikkautta, mutta myös joskus haasteita ihon kanssa. Moni huomaa juuri tähän aikaan vuodesta, että iho ei tunnukaan erityisen heleältä tai hyvinvoivalta. Päinvastoin se voi kiristää, punoittaa, tuntua epätasaiselta tai reagoida herkästi tuotteisiin, jotka aiemmin ovat sopineet hyvin.
Usein ajatellaan, että keväällä iho kaipaa jotain uutta ja tehokasta. Todellisuudessa se tarvitsee usein aivan päinvastaista: vähemmän ärsykkeitä ja enemmän suojaa.
Ihon suojakerros tekee paljon enemmän kuin huomaammekaan
Ihon pintaa suojaa luonnollinen suojakerros, jonka tehtävä on pitää kosteus ihossa ja ulkoiset ärsykkeet sen ulkopuolella. Kun tämä suojakerros toimii hyvin, iho tuntuu tasapainoiselta, joustavalta ja rauhalliselta. Kun taas suojakerros kuormittuu, iho alkaa helposti oireilla.
Keväällä ihoa haastavat monet pienet tekijät samaan aikaan. Ulkoilmassa on siitepölyä ja muita hiukkasia, tuuli kuivattaa, sisäilma voi olla edelleen lämmityskauden jäljiltä kuivaa ja lämpötilat vaihtelevat päivän aikana paljon. Lisäksi moni ulkoilee enemmän, puhdistaa ihoa aiempaa useammin tai kokeilee uusia tuotteita, kun tekee keväistä “uutta alkua” myös ihonhoidossa.
Näistä syistä iho voi keväällä herkistyä, vaikka mitään selvää yksittäistä syytä ei olisi.
Milloin ihon suojakerros kaipaa tukea?
Heikentynyt suojakerros ei aina näy voimakkaana ihottumana. Usein merkit ovat melko arkisia:
- ihoa kiristää pesun jälkeen
- kasvot punoittavat herkemmin kuin ennen
- tuttu voide tai seerumi alkaa kirvellä
- iho tuntuu samaan aikaan kuivalta ja epätasaiselta
- ihon pintaan tulee pieniä näppyjä tai karheutta ilman selvää syytä
Tällaisessa tilanteessa ajatuksena voi olla lisätä kuorintaa, vaihtaa tehokkaampaan tuotteeseen tai etsiä nopeasti näkyviä tuloksia. Usein juuri tällaisessa hetkessä iho hyötyisi rauhoittamisesta.
Keväällä kannattaa palata perusasioihin
Hyvä ihonhoito ei aina tarkoita enemmän ja uusia tuotteita. Keväällä toimivin ratkaisu on monelle yksinkertainen ja tasapainoinen ihonhoitorutiini.
Aloita hellävaraisesta puhdistuksesta. Jos iho tuntuu kuivalta tai herkistyneeltä, liian pesevät tuotteet voivat lisätä ärsytystä. Puhdistuksen jälkeen iho hyötyy kosteuttavasta ja suojaavasta perusvoiteesta, joka auttaa vahvistamaan ihon omaa tasapainoa.
Samalla voi olla hyvä arvioida, tarvitseeko kaikkia tehoaineita käyttää juuri nyt. Jos ihossa on kirvelyä, punoitusta tai muuta reaktiivisuutta, voimakkaiden kuorivien tai muuten aktivoivien tuotteiden käyttöä voi hetkeksi keventää. Usein iho rauhoittuu yllättävän nopeasti, kun sitä ei yritetä korjata liian monella asialla yhtä aikaa.
Myös arjen pienet valinnat tukevat ihoa. Riittävä kosteus, säännöllinen voitelu, lempeä puhdistus ja maltillinen tuotekokeilu auttavat enemmän kuin nopeat ratkaisut.
Rauhallinen iho kestää kevään paremmin
Ihon suojakerros on siis koetuksella keväällä. Keväthän on iholle siirtymävaihe lämpimään kesäaikaan. Talven jäljiltä iho ei aina kaipaa uudistamista vaan vakauttamista. Kun ihon suojakerros saa vahvistua rauhassa, iho kestää paremmin myös vuodenajan vaihtelut, ulkoilun lisääntymisen ja tulevan kesän rasitukset.
Jos iho tuntuu tavallista herkemmältä, voi paras apu olla yksinkertainen: vähemmän kuormitusta, enemmän suojaa.
Jos ihon oireet pitkittyvät, pahenevat tai herättävät huolta, me täällä apteekissa autamme sopivien itsehoitotuotteiden valinnassa ja arvioidaan, milloin tilanteesta kannattaa keskustella terveydenhuollon ammattilaisen kanssa.
TUOTTEITA KEVÄTIHON HOITOON
Tässä esimerkkejä apteekkikosmetiikkatuotteista kevätihon hoitoon. Tervetuloa ostoksille!
Avène Micellar Lotion 200 ML
25.17 €
30 päivän alin hinta: 25.17 €
Vertailuhinta: 125.85 € / l
Favora rauhoittava silmänympärysvoide 15 ML
22.29 €
30 päivän alin hinta: 22.29 €
LRP TOLERIANE Rosaliac AR Consentrate 40 ML
36.13 €
30 päivän alin hinta: 36.13 €
Avene Sun Ultra Serum Hydrating SPF 50+ 30 ML
37.80 €
30 päivän alin hinta: 37.80 €
LRP Anthelios UVAir Serum SPF50+ 50 ML
29.04 €
30 päivän alin hinta: 29.04 €
Vertailuhinta: 580,80 €/l
Tämän artikkelin laatimisessa on käytetty apuna tekoälyä.
Kevätaurinko ja aurinkoihottuma on monelle tuttu yhdistelmä. Kevään ensimmäinen kirkas päivä voi yllättää: ilma tuntuu viileältä, mutta silti iho punoittaa ja ärtyy. UV -säteily on petollista, koska ihon palaminen ilmenee jälkikäteen aikaisintaan 6 tunnin kuluttua altistuksesta. Ruskettuminen johtuu auringonvalon aiheuttamasta ihosolujen DNA -vauriosta, joka käynnistää ruskettumisen eli pigmenttituotannon.
UV‑säteily ei tunnu lämpönä iholla, ja myös suojautumista suositellaan, kun UV‑indeksi (UVI) on 3 tai enemmän – Suomessa tämä toteutuu tyypillisesti touko–elokuussa, mutta ihon suojaaminen kannattaa aloittaa jo keväällä, koska säteilyn vaikutukset kumuloituvat.
Kevätaurinko ja UV -säteilyltä suojautuminen
UVI kertoo haitallisen UV‑säteilyn määrän. UV -säteet eivät tunnu iholla, joten älä unohda suojautumista viileänä tai tuulisenakaan päivänä. Lapset ovat herkempiä UV -säteiden haittavaikutuksille, siksi heidän suojaamiseensa tulee kiinnittää erityistä huomiota.
Mitä korkeammalla aurinko on, sitä enemmän altistutaan UV -säteilylle. UV- säteet läpäisevät valoa paremmin pilvet, joten pilviselläkin säällä altistutaan säteilylle. Sitä heijastuu iholle myös erilaisilta pinnoilta, kuten lumesta, vedestä tai hiekasta. Vaaka-asennossa oleskellessa säteilyn määrä on huomattavasti suurempi kuin pystyasennossa.
Kun UVI ≥ 3, suositellaan säteiltä suojautumista esimerkiksi seuraavin keinoin:
Huomioithan, että pilvinen sää ei poista suojautumisen tarvetta, sillä jopa 90% UV -säteistä läpäisee ohuen pilven.
Kevätaurinko ja aurinkoihottuma
Keväällä iho on talven jäljiltä tottumaton auringonvalolle. Valoihottuma eli kansanomaisesti aurinkoihottuma ilmenee usein keväällä tai alkukesällä aurinkoisena päivänä paljaana olleilla ihoalueilla (kaula‑aukko, käsivarret, korvanlehdet) voimakkaasti kutisevana punoittavana, näppyläisenä tai pieniläiskäisenä ihottumana altistuksen ensimmäisten tuntien aikana. Oireet häviävät tavallisesti parissa päivässä. Iho karaistuu ja yleensä reaktiota ei samana kesänä enää ilmene. Paras keino välttää aurinkoihottumaa on suojautua UV -säteiltä.
Valoihottumaa voi aiheuttaa myös valon ja lääkkeen yhteisvaikutus, jolloin puhutaan valolääkeihottumasta.
Aurinkoihottuman hoito ja ehkäisy
Aurinkoihottuman hoito on oireenmukaista. Oireet häviävät yleensä parissa päivässä. Paras hoito- ja ihottuman ehkäisykeino on välttää altistumista UV -säteille.
Aurinkoihottuman hoito:
- Suojaudu UV -säteilyltä vaatteilla ja päähineellä
- Hakeudu varjoon ulkona
- Käytä riittävän korkean suojan antavaa aurinkosuojatuotetta (SPF 30 tai 50). Muista suojata myös kaulan alue, korvalehdet sekä huulet.
- Hoida kutinaa ja ihottumaa hydrokortisonivoiteilla ja tarvittaessa käytä antihistamiinitabletteja kutinan lievittämiseksi.
- Jos iholle nousee rakkuloita tai oireet pitkittyvät, hakeudu lääkärin arvioon.
KORKEAN SUOJAN AURINKOSUOJATUOTTEITA
Tässä esimerkkejä korkean suojan antavista aurinkosuojatuotteista verkkoapteekissamme. Tervetuloa ostoksille!
Aco Sun Face Cream SPF50+50 ML
20.38 €
30 päivän alin hinta: 20.38 €
Vertailuhinta: 407.60 €/l
Aco Sun Gel Cream Dry Touch SPF50+ 200 ML
24.58 €
30 päivän alin hinta: 24.58 €
Vertailuhinta: 122.90 € / l
Avène Sun Ultra Fluid Invisible 50 ML
24.56 €
30 päivän alin hinta: 24.56 €
Vertailuhinta: 491,20 € / l
Avéne Sun Intense Protect SPF50+ 150 ML
28.42 €
30 päivän alin hinta: 28.42 €
Vertailuhinta: norm.189.47 € / l
LRP Anthelios Uvmune Ultra Light SPF50+ 50 ML
27.35 €
30 päivän alin hinta: 27.35 €
Vertailuhinta: 547,00 €/l
Muistetaanhan suojautua auringolta riittävän hyvin vuodenajasta riippumatta. Ihomme muistaa UV -altistuksen pitkään. Hellitäänhän kehoamme myös suojautuen, vaikka aurinko ja lämpö ovatkin ihania juttuja pimeän talven jälkeen.
Tämän artikkelin laatimisessa on käytetty apuna tekoälyä.
Lähteet ja lukuvinkkejä:
Ultraviolettisäteily (UV) ja sen vaikutus ihoon – Terveyskirjasto
Auringonpaisteen haitat – Terveyskirjasto
Suojautuminen auringolta – Ilmatieteen laitos
Rasvaisen ihon hoito kaipaa rutiinia. Ihon rasvaisuus johtuu talirauhasten liiallisesta talintuotannosta, mikä aiheuttaa kiiltelyä, suurentuneita ihohuokosia ja taipumusta epäpuhtauksiin. Mustapäitä, finnejä ja muita epäpuhtauksia saattaa esiintyä rasvaisella iholla enemmän kuin muissa ihotyypeissä. Hoidon tavoitteena ei ole poistaa talia kokonaan, vaan tasapainottaa ihoa ja ehkäistä tukkeumia. Usein rasvainen iho jätetään kosteuttamatta puhdistuksen jälkeen, mikä saattaa lisätä talin erittymistä ja pahentaa näin rasvaisuutta.
Rasvaiselle iholle hyödyllisiä ainesosia ihonhoitotuotteissa ovat mm.:
- Salisyylihappo (BHA): puhdistaa ihohuokosia ja ehkäisee epäpuhtauksia sekä rasvoittumista.
- Niasiiniamidi: hillitsee talintuotantoa ja rauhoittaa ihoa.
- AHA-happo (alfahydroksihappo): aiheuttaa pinnallisen kemiallisen kuorinnan, joka nopeuttaa solukiertoa ja auttaa pitämään huokoset auki; hyödyllinen täydentävänä hoitona rasvaiselle iholle.
- Sinkki: tasapainottaa talintuotantoa ja vähentää tulehdusta.
1. Rasvaisen ihon puhdistus
Rasvaisen ihon puhdistus kannattaa tehdä hellävaraisella tuotteella. Liian voimakkaat pesuaineet voivat ärsyttää ihoa ja lisätä talintuotantoa.
- Suosi geelimäisiä tai vaahtomaisia puhdistusaineita. Valitse talin tuotantoa ja kiiltelyä vähentäviä tuotteita.
- Vältä alkoholipitoisia tai öljypohjaisia puhdistustuotteita, jotka voivat ärsyttää ja häiritä ihon tasapainoa.
RASVAISEN IHON PUHDISTUSTUOTTEITA
Tässä esimerkkejä rasvaisen ihon puhdistustuotteista tuotteista. Tervetuloa ostoksille!
Avene Cleanance Cleansing gel 200 ML
18.47 €
30 päivän alin hinta: 18.47 €
Vertailuhinta: 92,35 €/l
Uriage Hyseac Cleansing gel 150 ML
11.92 €
30 päivän alin hinta: 11.92 €
Vertailuhinta: 79,47 €/l
Aco Spotless Daily Face Wash 200 ML
14.13 €
30 päivän alin hinta: 14.13 €
Vertailuhinta: 70,65 € / l
Sebamed CF Deep Cleansing Foam 150 ML
13.90 €
30 päivän alin hinta: 13.90 €
Vertailuhinta: 92.67 € / l
CeraVe Blemish Control -puhdistusgeeli 236 ML
14.37 €
30 päivän alin hinta: 14.37 €
Vertailuhinta: 60,89 €/l
2. Rasvaisen ihon kosteutus – myös rasvainen iho kaipaa kosteutusta
Yleinen harhaluulo on, että rasvainen iho pitäisi “kuivattaa”. Todellisuudessa ihon kosteuttamatta jättäminen lisää talintuotantoa. Siispä ihoa pitää myös rasvata.
- Valitse kevyitä, öljyttömiä geelikosteusvoiteita, jotka jättävät mattapinnan.
- Vältä liian rasvaisia voiteita, mutta älä jätä kosteutusta kokonaan väliin.
RASVAISEN IHON KOSTEUSVOITEITA
Tässä esimerkkejä rasvaisen ihon kosteutustuotteista tuotteista. Tervetuloa ostoksille!
Aco Spotless Daily Face Cream 60 ML
14.62 €
30 päivän alin hinta: 14.62 €
Vertailuhinta: 243.67 € / l
Sebamed Clear Face Moisture Care gel 50 ML
12.65 €
30 päivän alin hinta: 12.65 €
Vertailuhinta: 253,00 €/l
LRP EFFACLAR DUO+M 40 ML
22.05 €
30 päivän alin hinta: 22.05 €
Avene Cleanance Comedomed+ 30 ML
22.05 €
30 päivän alin hinta: 22.05 €
Uriage Hyseac 3-Regul+ Kasvovoide 40 ML
17.03 €
30 päivän alin hinta: 17.03 €
3. Rasvaisen ihon kuorinta
Rasvaisen ihon hoito sisältää myös kohtuullisen kuorinnan, esimerkiksi 2–3 kertaa viikossa, mikä auttaa pitämään ihohuokoset puhtaampina. Salisyylihappoa ja niasiiniamidia sisältävät kuorintatuotteet puhdistavat ja hillitsevät talin tuotantoa. Liian usein tapahtuva kuorinta saattaa ärsyttää ihoa ja kuivattaa sitä liikaa.
4. Rasvaisen ihon aurinkosuoja – päivittäinen välttämättömyys
Myös rasvainen iho tarvitsee aurinkosuojaa vuodenajasta riippumatta. Oikein valittu aurinkosuoja suojaa ihoa eikä aiheuta iho-ongelmia, kuten ihohuokosten tukkeutumista.
- Käytä öljyttömiä ja koostumukseltaan kevyitä aurinkovoiteita, jotka eivät tuki ihohuokosia.
RASVAISEN IHON AURINKOSUOJATUOTTEITA
Tässä esimerkkejä rasvaisen ihon aurinkotuotteista. Tervetuloa ostoksille!
LRP Anthelios Uvmune Ultra Light SPF50+ 50 ML
27.35 €
30 päivän alin hinta: 27.35 €
Vertailuhinta: 547,00 €/l
Avene Sun Ultra Fluid Oil Control SPF50 50 ML
25.41 €
30 päivän alin hinta: 25.41 €
Vertailuhinta: 508,20 €/l
ACO Sun Face Ultra Light Fluid SPF 50+ 40 ML
22.29 €
30 päivän alin hinta: 22.29 €
5. Pieniä arjen valintoja – rasvaisen ihon rauhoittajia
Rasvaisen ihon hoidossa pienet arjen valinnat auttavat:
- Poista meikin huolellisesti joka ilta
- Käytä puhtaita meikkivälineitä
- Vältä kasvojen turhaa koskettelua, koska se lisää epäpuhtauksia iholla aiheuttaen tukkeumia ja tulehdusta.
- Käytä tarvittaessa päiväsaikaan imupaperia vähentämään ihon kiiltoa liiallisen pesemisen sijaan, mikä saattaa ärsyttää ja kuivattaa ihoa.
- Muistathan, että akne ja rasvoittuminen eivät johdu “likaisuudesta”, ja siksi liiallinen pesu tai hankaaminen ei ratkaise ongelmaa
- Stressi lisää talintuotantoa aiheuttaen ongelmia rasvaiselle iholle. Stressi myös heikentää ihon suojamuuria ja saattaa aiheuttaa tulehdusta. Pyri välttämään pitkäaikaista stressiä pitääksesi ihon kunnossa.
6. Milloin lääkäriin?
Jos rasvaisen ihon hoito (mieto puhdistus, kosteutus ja päivittäinen aurinkosuoja) ei muutamassa kuukaudessa tasapainota ihoa tai jos esiintyy kivuliaita, arpeutumista jättäviä tulehduksia, kannattaa hakeutua ihotautilääkärin vastaanotolle.
Ja jos kaipaat apua ihonhoitoon ja tuotteiden valintaan tai haluat jutella rasvaisen ihon hoidosta, tule käymään apteekissa rotuaarilla Oulun keskustassa tai ota yhteyttä lomakkeellamme. Autamme mielellään.
Tämän artikkelin laatimiseen on käytetty apuna tekoälyä.
Talvihiukset kuntoon vaatii meiltä vähän muutoksia hiustenhoidon arkirutiineihin. Pienet teot parantavat hiusten hyvinvointia. Talvi tekee hiuksista usein “vaativammat”. Pakkanen ja tuuli, kuiva lämmitysilma ja pipon käyttö tuovat oman lisänsä hiusten sähköisyyteen ja takkuuntumiseen. Siksi hiukset voivat tuntua samaan aikaan kuivilta, pörröisiltä ja helposti katkeilevilta – ja päänahkaa voi kiristää tai hilseillä.
Hyvä uutinen on se, että useimmiten talvihiukset eivät kaipaa isoa muutosta hoitorutiineihin, vaan muutamaa lempeää perusaskelta.
1. Pese pehmeämmin ja hellävaraisemmin (ja vähän viileämmällä vedellä)
Talvella hiukset ja päänahka kuivuvat herkemmin, joten liian pesevät tuotteet ja kuuma vesi voivat aiheuttaa karheutta ja sähköisyyttä. Kokeile kosteuttavaa ja miedompaa pesua sekä pidä pesutiheys omalle päänahalle sopivana. Tämä on helppo keino saada talvihiukset kuntoon.
2. Hoitoaine joka pesulla – talvihiusten “pakollinen” tuote
Hoitoaine auttaa hiusta pysymään sileämpänä ja vähentää takkuja (ja sitä kautta katkeilua). Talvella moni hyötyy lisäksi hiuksiin tai hiuspohjaan jätettävästä hoitoaineesta tai kevyestä hoitotuotteesta, etenkin jos latvat tuntuvat kuivilta.
3. Selvitä hiukset lempeästi – varsinkin märkinä
Märkä hius on herkempi katkeamaan. Anna hiusten kuivua hetki, ja selvitä sitten ne rauhassa latvoista ylöspäin. Suosi leveähampaista kampaa tai hellävaraista harjaa työkaluna.
4. Talvihiukset kuntoon – sähköisyyden vähentäminen
Staattistinen sähkö lisääntyy talvella, kun hiuksissa on liian vähän kosteutta, pipoa pidetään päässä ja talvi-ilma on kuiva. Kosteuttavat tuotteet (shampoo + hoitoaine + tarvittaessa jätettävä hoitoaine) ovat usein paras ratkaisu. Jos sähköisyyttä esiintyy koko ajan, lisää hiusten kosteutta eli käytä hoitoainetta säännöllisesti sekä tarvittaessa hiuksiin jätettävää hoitotuotetta.
Pipon käyttö litistää ja takkuunnuttaa hiuksia. Hiukset hankautuvat pipon alla ja saattavat tarttua pipoon leijaillen ilmassa, kun pipo otetaan pois. Tiukka tai liian lämmin pipo saattaa aiheuttaa kutinaa tai ärsytystä päänahassa. Suosi siis väljää pipoa. Pipon materiaaliksi kannattaa valita pehmeitä materiaaleja ja välttää hiusten nykimistä pipon kanssa.
5. Talvihiukset kuntoon – vähemmän kuumaa, enemmän suojaa
Talvella hiukset ovat usein valmiiksi kuivempia kuin muulloin, joten runsas föönaus tai kuumat muotoiluraudat voivat lisätä niiden katkeilua. Jos käytät lämpöä, pidä se kohtuullisena ja suosi välillä “lepopäiviä”. Muista suojata hiukset lämpösuojalla ennen käsittelyä.
6. Vältä liian tiukkoja kampauksia ja kovia hiuslenkkejä
Talvella hius katkeaa helpommin, jos sitä kiristetään toistuvasti samaan kohtaan. Valitse pehmeä hiuslenkki ja tee kampauksista rennompia — se on yllättävän tehokas “talvihuoltokeino”.
Lopuksi
Talvi tekee hiuksista usein hetkellisesti hankalammat kuin muina vuodenaikoina. Useimmiten tilanne rauhoittuu, kun arjen hiusrutiineihin lisää kosteutta ja lempeyttä. Ja jos kaipaat apua tuotteiden valintaan tai haluat jutella talvihiusten hoidosta, tule käymään apteekissa Oulun keskustassa tai ota yhteyttä lomakkeellamme.
TALVIHIUKSET KUNTOON APTEEKIN TUOTTEILLA
Tässä esimerkkejä tuotteista, jotka hoitavat talvihiuksia.. Tervetuloa ostoksille!
Aco Body SPC Moisturising Dry Scalp Conditioner 200 ML
14.13 €
30 päivän alin hinta: 14.13 €
Vertailuhinta: 70.65€/l
Aco Hair Moisturising shampoo 250 ML
11.84 €
30 päivän alin hinta: 11.84 €
Vertailuhinta: 47.36 € / l
Ducray Extra Gentle shampoo 400 ML
18.27 €
30 päivän alin hinta: 18.27 €
Vertailuhinta: 45.68 €/l
Priorin Hair Mask 180 ML
25.10 €
30 päivän alin hinta: 25.10 €
Vertailuhinta: 139,44 €/l
Sebamed Hair Repair Conditioner Hoitoaine 200 ML
9.48 €
30 päivän alin hinta: 9.48 €
Vertailuhinta: 47.40€/l
Tämän artikkelin laatimiseen on käytetty apuna tekoälyä.
Miksi aurinkosuojaa tarvitaan myös talvella, vaikka elämme pimeää vuodenaikaa? Tammikuussa monelle meistä aurinkovoide tuntuu yhtä ajankohtaiselta kuin kesähattu, siis aika turhalta talven keskellä. Aurinko nousee myöhään, laskee aikaisin ja valoa on muutenkin niukasti. Mutta ihon näkökulmasta tammikuu ei ole “aurinkosuojavapaata aluetta”. Päinvastoin, talven UV-altistus voi olla yllättävän voimakasta sekä petollista ja vaikuttaa ihon ikääntymiseen pitkällä aikavälillä.
UVA-säteet ovat läsnä ympäri vuoden – myös pilvien läpi
Moni meistä yhdistää UV-säteilyn vain polttavaan, kesäiseen aurinkoon. Todellisuudessa säteilyä on ympäri vuoden. Maahan saakka tulevasta UV -säteilystä 95 prosenttia on UVA -säteilyä ja 5 prosenttia UVB -säteilyä.
- UVA-säteily, joka aiheuttaa ihon ennenaikaista ikääntymistä, kulkee pilvien, lasin ja jopa lumen heijastuksen läpi.
- UVA-taso pysyy melko tasaisena vuoden ympäri, myös talvella.
- Se ei tunnu iholla eikä polta, joten et huomaa altistuvasi.
- Voit tarkistaa UV -indeksin samalla, kun katsot säätietoja. UV-indeksiä voit helposti seurata eri sääpalveluiden, kuten Forecan ja Ilmatieteenlaitoksen verkkosivustoilta. UV -säteilyltä kannattaa suojautua, jos indeksi on kolme tai suurempi.
Kun siis ajattelet, ettei ole “tarpeeksi valoisaa” aurinkosuojatuotteelle, iho altistuu silti vahingoille, jotka näkyvät vuosien päästä elastisuuden heikentymisenä, juonteina ja pigmenttimuutoksina.
Lumi heijastaa UV-säteitä maasta ihollemme
Jos ulkona on lunta, UV-säteilyä ei tule vain taivaalta – sitä tulee myös maasta takaisin ihollemme.
Siksi talvipäivä ulkona voi olla iholle yhtä kuormittava kuin aurinkoinen kevätpäivä.
Iho kuormittuu talvella erityisesti:
- pitkillä kävelylenkeillä
- hiihdon ja luistelun aikana
- pitkään ulkotöitä tehdessä
- valoisina pakkaspäivinä
Iho kuivuu talvella enemmän – kuiva iho on herkempi UV-vaurioille
Talvi-ilma, pakkanen ja sisätilojen kuiva lämmitys voivat heikentää ihon luontaista suojamuuria. Kun iho on kuiva tai ärtynyt:
- iholle tulee herkemmin UV-vaurioita
- punoitus ja ihon epätasaisuus korostuvat
- pigmenttiläiskät voivat tummua herkemmin
Aurinkosuoja ei siis ole pelkkä “aurinkotuote”, vaan myös osa talven ihonhoitoa, jolla rauhoitetaan ja suojataan herkkää ihoa.
Aurinkosuojat auttavat ehkäisemään talven pigmenttiläiskiä
Pigmenttiläiskiä ei synny vain helteillä. Monet meistä ovat huomanneet talvellakin
- poskien tummuvan
- nenänvarteen tulleita sävymuutoksia
- silmänalusiin tulleen epätasaisen pigmentin
Nämä voivat pahentua UVA-säteilyn vaikutuksesta tai toistuvasta valon heijastumisesta lumesta. Aurinkosuojat auttavat pitämään sävyn tasaisempana myös talvikaudella.
Aurinkosuojat hoitavat ihoa talvellakin
Monet aurinkosuojat hoitavat ihoa, sillä ne
- toimivat kuivan ihon kosteuttajana
- sopivat herkällekin iholle
- sopivat meikin alle
Millaista aurinkosuojaa kannattaa käyttää talvella?
Talvikauteen, varsinkin pintakuivalle iholle sopii:
- kosteuttava aurinkosuojatuote
- laajaspektrinen aurinkosuojatuote (UVA + UVB)
- Kevyt, meikin alle sopiva voide tai geeli
- Herkälle iholle hajusteettomat aurinkosuojatuotteet
Pieni rutiini, suuri vaikutus
Miksi aurinkosuojaa tarvitaan myös talvella? Sen käyttö on tärkeää ja lisääminen jokaisena aamuna on yksi helpoimmista tavoista pitää iho sileämpänä, heleämpänä ja nuorekkaampana pitempään. Tammikuu on täydellinen kuukausi aloittaa – kevät tulee aina nopeammin kuin uskommekaan, ja silloin UV-säteilyn määrä nousee jyrkästi.
Kun suojaat ihosi talvella, se kiittää keväällä – hehkuvampana, tasaisempana ja vähemmän rasittuneena.
Valitse siis sopiva aurinkosuojaihollesi talviulkoiluun. Tule käymään apteekissa Oulun keskustassa rotuaarilla, ota yhteyttä meihin lomakkeemme kautta tai tilaa sopivat tuotteet verkosta. Me apteekkilaiset autamme mielellään valinnassa.
TUOTTEITA IHON SUOJAAMISEEN TALVELLA
Tässä esimerkkejä aurinkosuojatuotteista talvi-ihon suojaamiseen. Tervetuloa ostoksille!
Avéne Sun Intense Protect SPF50+ 150 ML
28.42 €
30 päivän alin hinta: 28.42 €
Vertailuhinta: norm.189.47 € / l
Aco Sun Face Cream SPF50+50 ML
20.38 €
30 päivän alin hinta: 20.38 €
Vertailuhinta: 407.60 €/l
LRP Anthelios Uvmune Ultra Light SPF50+ 50 ML
27.35 €
30 päivän alin hinta: 27.35 €
Vertailuhinta: 547,00 €/l
Aco Sun Kids Active Roll-On SPF 50+ 50 ML
14.41 €
30 päivän alin hinta: 14.41 €
Vertailuhinta: 288,20 €/l
Tämän artikkelin laatimisessa on käytetty apuna tekoälyä.
Lähteet ja lukuvinkkejä:
Miksi ultraviolettisäteily on vaarallista – voiko iho palaa pilvisellä tai kylmällä säällä? – Forecan Sääpedia – Foreca.fi
Mitä UV-säteily on? | Säteilyturvakeskus STUK
1
2
3
Seuraava »