Arkistot: Kosmetiikka-artikkelit
Ihon hoito talvella on erilaista kuin muina vuodenaikoina. Kuiva pakkasilma, lämmitetty sisäilma sekä kovat lämpötilanvaihtelut saattavat kuivattaa ihoa heikentäen suojakerrosta. Ihon kuivuessa se alkaa hilseillä, kiristää ja kutista. Joskus iho saattaa myös halkeilla. Onneksi näitä ongelmia voi ennaltaehkäistä ja hoitaa tehokkaasti oikeanlaisilla tuotteilla.
VINKKEJÄ IHONHOITOON TALVELLA
- Käytä ravitsevaa huulivoidetta ja vältä huulien nuolemista (lue lisää huulien hoidosta täältä)
- Käytä riittävän korkean suojakertoimen aurinkovoidetta, varsinkin aurinkoisina päivinä lumen keskellä.
- Kokeile perusvoidetta meikin poistoon ja kuivan ihon pesuun.
- Käytä hellävaraisia naamioita ja kuorintatuotteita.
- Käytä riittävän ravitsevaa käsivoidetta ja ulkona hanskoja, jotta voit estät käsiäsi kuivumasta
- Vältä ihon pesua kuumalla vedellä ja peseydy nopeasti
- Valitse ihoa ärsyttämätön, hellävarainen pyykinpesuaine
- Rasvaa kasvosi ja vartalosi säännöllisesti kosteuttavalla tuotteella (varsinkin pesun ja kuivaamisen jälkeen)
- Valitse sopiva kosteusvoide ihoa kosteuttamaan ja suojaamaan.
Ihon puhdistus talvella
Ihon puhdistus talvella kannattaa tehdä lempeillä puhdistustuotteilla, kuten maitomainen tai öljypohjainen vaihtoehto, koska ne kuivattavat ihoa vähemmän. Puhdistus kannattaa tehdä haalealla vedellä, joka on iholle ystävällisempää kuin kuuma vesi. Kasvoja ja vartaloa ei tarvitse pestä kovin voimakkaasti, sillä hankaaminen saattaa heikentää ihon suojakerrosta entisestään. Saippuan tai suihkugeelin sijaan talvella voi ihon puhdistaa kosteuttavalla perusvoiteella. Se sopii myös meikin poistoon.
Suurelle osalle meistä on ihon hilseily tuttua kylmällä säällä. Hellävarainen kuorintavoide sopii mainiosti päivittäisten epäpuhtauksien ja kuolleiden ihosolujen poistamiseen kasvoilta. Ihon kuorinta auttaa muiden ihonhoitotuotteiden, kuten kosteusvoiteiden ja seerumeiden ainesosia läpäisemään ihon tehokkaammin. Kuorinta on tärkeää, jos sinulla on kuiva ja kosteusköyhä iho, talvikuukausien aikana.
IHONPUHDISTUSTUOTTEITA
Tässä esimerkkejä ihonpuhdistustuotteista verkkoapteekissamme. Tervetuloa ostoksille!
Sebamed CF Gentle Scrub Kasvokuorinta 150 ML
12.91 €
30 päivän alin hinta: 12.91 €
Vertailuhinta: 86.07 €/l
LRP EFFACLAR H ISO-BIOME puhdistusvoide 200 ML
20.04 €
30 päivän alin hinta: 20.04 €
Vertailuhinta: 100,20 € / l
CeraVe Hydrating Cleanser 236 ML
11.90 €
30 päivän alin hinta: 11.90 €
Vertailuhinta: 50.42 € / l
Aco Body Suihkuöljy 400 ML
16.99 €
30 päivän alin hinta: 16.99 €
Vertailuhinta: 42.48 €/l
Aveeno Dermexa Daily Body Wash 300 ML
14.08 €
30 päivän alin hinta: 14.08 €
Vertailuhinta: 46.93 € / l
Ihon kosteutus talvella
Ihon tärkein hoitoteko talvella on kosteuttaminen, koska kuiva iho reagoi herkästi ympäristön ärsykkeisiin. Muista, että hyvinvoivakin iho voi talvella muuttua pintakuivaksi. Jos ihoa kiristelee, se on selvä merkki kosteutuksen tarpeesta.
Pesun jälkeen kosteus iholle kannattaa sitoa hoitavalla kosmetiikkavoiteella (A-Derma, Aveeno, Avène, CeraVe, Decubal) tai perusvoiteella. Perusvoiteissa on veden ja suojaavien rasva-aineiden lisäksi muita kosteutta ihoon sitovia aineita, kuten ihon kosteutusta parantavia glyserolia ja keramideja. Ihoa riittävä rasvaaminen lievittää kutinaa ja hilseilyä. Erittäin kuivalle iholle kannattaa valita karbamidia sisältävä voide. Se on hyvä vaihtoehto myös kuivien jalkapohjien hoitoon ja korppukantapäiden pehmentämiseen. Kuivaa ihoa kannattaa voidella talvisin sekä aamuin että illoin.
TUOTTEITA IHON KOSTEUTUKSEEN
Tässä esimerkkejä ihon kosteustuotteista verkkoapteekissamme. Tervetuloa ostoksille!
Aqualan L 200 G
10.44 €
30 päivän alin hinta: 10,44 €
Vertailuhinta: 52,20 € / kg
Aveeno Dermexa Daily Emollient cream 200 ML
16.79 €
30 päivän alin hinta: 16.79 €
Vertailuhinta: 83.95€/l
CeraVe Moisturising Cream 454 G
22.60 €
30 päivän alin hinta: 22.60 €
Vertailuhinta: 49.78 € / kg
Canoderm 210 G
13.84 €
30 päivän alin hinta: 13.84 €
Vertailuhinta: 65.90 €/kg
Decubal Clinic Cream 250 G
18.75 €
30 päivän alin hinta: 18.75 €
Vertailuhinta: 75.00 € / kg
Ihon suojaaminen ulkona
Ihon suojaaminen voiteella kannattaa tehdä vähintään puoli tuntia ennen ulkoilua, että voide ehtii imeytyä kunnolla. Kädet ja kaula kannattaa suojata hansikkailla ja huivilla. Herkästi kuivuvat alueet, kuten posket, nenänpielet ja leuan alue, voidaan suojata paksumpaa voidetta käyttäen.
Myös talvikuukausien aikana auringon UV-säteet vaikuttavat ihoon. Riippumatta ihotyypistä tai iästä, aurinkovoide on talvi-ihonhoidossa välttämätöntä, varsinkin liikkuessa lumisessa ja aurinkoisessa ympäristössä.
AURINKOSUOJATUOTTEITA
Tässä esimerkkejä aurinkosuojatuotteista verkkoapteekissamme. Tervetuloa ostoksille!
Aco Sun Face Cream SPF50+50 ML
20.38 €
30 päivän alin hinta: 20.38 €
Vertailuhinta: 407.60 €/l
LRP Anthelios Uvmune Ultra Light SPF50+ 50 ML
27.35 €
30 päivän alin hinta: 27.35 €
Vertailuhinta: 547,00 €/l
Aco Sun Body Spray SPF50+ 175 ML
23.24 €
30 päivän alin hinta: 23.24 €
Vertailuhinta: 132.80 €/l
Avéne Sun Intense Protect SPF50+ 150 ML
28.42 €
30 päivän alin hinta: 28.42 €
Vertailuhinta: norm.189.47 € / l
BABE Invisible Stick Lip Protector SPF50 4 G
7.31 €
30 päivän alin hinta: 7.31 €
Ihon kosteuttaminen – juo riittävästi talvella
Ihon kosteuttaminen sisältäpäin tarkoittaa riittävästä nesteen saannista talvellakin. Janontunne ei ole välttämättä niin selkeä kuin kesällä. Vesi kuitenkin ylläpitää ihon kosteutta sisältä käsin, ja yhdessä monipuolisen ruokavalion kanssa se tukee ihon hyvinvointia.
Milloin kannattaa mennä lääkäriin?
Jos ihon kuivuminen ja sen oireet muuttuvat hankalaksi, ihoa alkaa hilseillä merkittävästi tai siihen tulee tulehtuneita ja punoittavia alueita, on hyvä kääntyä lääkärin puoleen. Jos ihon kunto haittaa selvästi päivittäistä elämää tai ihoon ilmestyy haavaumia ja ihottumaa, joka ei parane, on syytä mennä lääkärin vastaanotolle.
Lopuksi
Ihon hoito talvella on usein työläämpää luin kesällä. Paras hoito iholle talvella olisi ennaltaehkäisevä kosteutus. Tällöin kuivuminen ja muut oireet eivät pääsisi yllättäen pahenemaan. Pidetäänhän ihosta ja koko kehosta huolta ja ennaltaehkäistään vaivoja terveellisillä elämäntavoilla ja riittävillä voiteilla. Tule juttelemaan kanssamme ihon hoidosta tai muista terveysasioista apteekille Oulun keskustaan tai jätä yhteydenottopyyntö lomakkeellamme.
Kuivien käsien hoito on rasvaamista ja pesua hellävaraisilla tuotteilla. Kuivumiseen on monia syitä. Kätemme iho altistuu rasitukselle ja hankaukselle päivän aikana. Sään vaihtelut ovat yksi tyypillisimmistä syistä. Kädet kuivuvat kuivassa, tuulisessa ja viileässä säässä helpommin. Ikääntymisen myötä iho menettää kimmoisuutta ja kosteutta, jolloin iho kuivuu myös helpommin. Jotkut ihosairaudet, kuten ekseema ja psoriasis, kuivattavat ihoa. Elintapamme vaikuttavat myös ihoon. Liian vähäinen nesteensaanti saattaa kuivattaa ihoa ja myös käsiä.
Kuivien käsien tunnusmerkkejä
- Ihoa saattaa kiristää
- Ihoa voi kutista ja siihen kehittyä kipeitä halkeamia
- Iho on hilseilevä ja suomuinen
- Iho voi punoittaa ja tuntua karhealta
Jos ihosi on hyvin kuiva, käsien halkeamat voivat olla kosketusarkoja ja vuotaa verta. Tällöin yksinkertaisimmatkin tehtävät, kuten vaatteiden napitus voi olla hyvin kivuliasta. Jos halkeamaan pääsee bakteereita ihosi saattaa tulehtua.
Miksi kädet kuivuvat?
Iholla on erilaisia rasva-aineita, kuten keramideja. Ne suojaavat ihoa kuivumiselta ja tekevät siitä sileän sekä joustavan. Jos rasvan määrä iholla vähenee, kosteustasapaino häiriintyy ja iho alkaa kuivua.
- Atooppinen ihottuma ja jotkut muut sairaudet aiheuttavat ihon kuivuutta
- Runsas käsien pesu kuumalla vedellä sekä jotkut saippuat poistavat iholta luonnollista rasvaa kuivattaen käsiä
- Vuodenaikojen vaihtelu ja sää kuivattavat käsiä
Kuivien käsien hoito
Käsivoiteita on hyvä käyttää säännöllisesti. Glyserolia sisältävät voiteet sitovat vettä, joten niitä kannattaa suosia. Perusvoiteet ja erikoisvoiteet (käsivoiteet ja kuivan ihon voiteet), sopivat mainiosti kuivien käsien hoitoon.
- Rasvaa kädet säännöllisesti sopivalla tuotteella
- Vältä kuumalla vedellä pesua
- Käytä käsineitä esimerkiksi siivotessa tai tiskatessa
- Vaihda pesuaine kosteuttavaan tuotteeseen tai perusvoiteeseen, jos pesu kuivattaa käsiäsi liikaa
- Suojaa kädet auringolta
Jos kädet ovat haavoilla, kannattaa laittaa rasvaista voidetta käsiin ja puuvillakäsineet yön ajaksi. Jos kotihoito ei tehoa tai tilanne pahenee, on syytä olla lääkäriin yhteydessä. Lääkäriin kannattaa mennä myös silloin, jos iho on tulehtunut.
Kortisonivoiteita käytetään allergisten ja punoittavien ihottumien hoitoon. Apteekista saa ilman reseptiä mietoja kortisonivoiteita. Lääkäri voi määrätä reseptillä vahvoja kortisonivoiteita.
Kuivien käsien ehkäisy
Kuivien käsien ennaltaehkäisyyn kuuluu samat toimenpiteet kuin hoitamiseenkin. Käsien säännöllinen rasvaus ja pesu hellävaraisilla sekä kosteuttavilla tuotteilla ehkäisee tehokkaasti kuivumista. Kysy neuvoa apteekistamme kuivien käsien hoitoon tai jätä yhteydenottopyyntö lomakkeellamme. Opastamme mielellään ihonhoitoasioissa.
TUOTTEITA KUIVIEN KÄSIEN HOITOON
Verkkoapteekissamme on laaja valikoima tuotteita kuivien käsien hoitoon.
Aco Hand Wash Oil 280 ML
10.29 €
30 päivän alin hinta: 10.29 €
Vertailuhinta: 36,75 € / l
Avène Cicalfate Hand Cream 100 ML
18.68 €
30 päivän alin hinta: 18.68 €
Vertailuhinta: 186.80 €/l
Cerave Reparative Hand Cream 50 ML
7.68 €
30 päivän alin hinta: 7.68 €
Vertailuhinta: 153.60 €/l
Sebamed Hand Wash Öljy 250 ML
10.21 €
30 päivän alin hinta: 10.21 €
Vertailuhinta: 40.84 € / l
Aveeno Hand Cream 75 ML
6.35 €
30 päivän alin hinta: 6.35 €
Vertailuhinta: 84,67 €/l
Herkän ihon hoito on joskus vaativaa. Kun astelet viimaisessa säässä ja astut sisälle kotisi lämpöön, ihoa kuumottaa ja kiristää. Poskesi ovat punakat. Kuulostaako tutulta? Varmasti meillä jokaisella iho reagoi noin talvella. Jos ihoreaktiot ovat voimakkaita ja oireet, kuten punoitus, kestää normaalia pidempään, saatat kärsiä herkän ihon oireista. Tässä artikkelissa kerromme herkän ihon tunnuspiirteistä ja hoidosta. Tutustu herkän ihon hoitovinkkeihin.
Herkän ihon tunnusmerkit
- iho hilseilee
- ihoa kiristää
- ihoa kuumottaa
- ihoa kutisee
- iho punoittaa
- iholla voi olla atooppista tai seborrooista ihottumaa
- iholla voi olla rosaceaa tai couperosaa
Herkkä iho reagoi voimakkaasti ääriolosuhteisiin, kuten saunan lämpötilaan ja kosteuteen, pakkaseen ja auringonpaisteeseen. Se ärtyy helposti voiteista, pesuaineista, hajuvesistä ja jopa vaatteiden kosketuksesta. Herkkä iho ei ole ihotyyppi. Yhtä lailla kuivan, rasvaisen tai normaalin ihotyypin iho voi olla herkkä.
Herkän ihon hoito säännöllisesti kannattaa
Herkän ihon oma suojakerros on ohentunut, jolloin se ei suojaa ulkoisia tekijöitä vastaan normaalilla tavalla. Herkkää ihoa kannattaa pestä usein, etteivät bakteerit pääse aiheuttamaan tulehduksia. Herkän ihon puhdistus suositellaan tehtäväksi omalle ihotyypille tarkoitetuilla hellävaraisilla puhdistusaineilla. Tuotteilla pyritään vahvistamaan ihon omaa suojaa sekä rauhoittamaan punoitusta ja kuumotusta. Herkän ihon hoitoon sopivat tuotteet, joissa ei ole yleisesti herkistäviä ainesosia.
Herkkä iho kaipaa tehokasta kosteutusta ja hellää puhdistusta. Ensin kannattaa kokeilla yhtä tuotetta. Jos se sopii ihollesi, voi kokeilla seuraavaa. Tärkeimmät herkän ihon kosmetiikkatuotteet ovat sopiva puhdistustuote ja kosteusvoide. Lisäksi voi käyttää rauhoittavaa seerumia, silmänympärysvoidetta ja yövoidetta. Herkän ihon hoitoon löytyy tuotteita ihotyypeittäin eri kosmetiikkasarjoista.
HERKÄN IHON HOITOTUOTTEITA
Verkkoapteekissamme on laaja valikoima kosmetiikkatuotteita herkän ihon hoitoon.
Miniderm Duo 210 G
11.55 €
30 päivän alin hinta: 11.55 €
Vertailuhinta: 55.00€/kg
Aco Body Suihkuöljy 400 ML
16.99 €
30 päivän alin hinta: 16.99 €
Vertailuhinta: 42.48 €/l
CeraVe Hydrating Cleanser 236 ML
11.90 €
30 päivän alin hinta: 11.90 €
Vertailuhinta: 50.42 € / l
LRP TOLERIANE Dermallergo creme 40 ML
31.71 €
30 päivän alin hinta: 31.71 €
Couperosaiho
Couperosaihon tunnusmerkit
Suomalaisille tyypillisessä couperosaihossa pienet pintaverisuonet kuultavat ihon läpi. Näiden pienten hiussuonten seinämät ovat ohentuneet ja pintaverenkierto on heikentynyt. Muut ihotyypit, paitsi normaali iho, voivat kärsiä couperosaihosta. Kaikkein yleisintä couperosaihon esiintyminen on kuivaihoisilla. Alla on couperosaihon tyypillisimpiä tunnusmerkkejä:
- iholla on laajentuneita kapillaarisuonia
- iho punoittaa
- iho reagoi herkästi ulkoisiin ja sisäisiin ärsykkeisiin, kuten voimakkaat tunteet, lämpötilan vaihtelut, UV-säteily, kuumat juomat, mausteiset ruoat tai alkoholi
Couperosaiho voidaan jakaa neljään eri vaikeusasteeseen oireiden mukaan:
- Aste: Lievä punoitus kasvoissa jatkuen normaalia pidempään esim. ulkoilun jälkeen
- Aste: Jatkuva, pysyvä punoitus tietyissä kasvojen osissa, esim. poskipäissä sekä laajentuneita pintaverisuonia
- Aste: Jatkuvaa punoitusta, laajentuneita pintaverisuonia, tulehtuneita alueita, kuumotusta ja turvotusta iholla. Rosacea eli ruusufinni ihosairaus kuuluu tähän luokkaan.
- Aste: Rhinophyma, jonka tunnusmerkit ovat samat kuin Ruusufinnissä sekä lisäksi voimakkaasti rasvoittuva iho. Vaiva on yleisempi miehillä.
Couperosaihon hoitovinkkejä
COUPEROSAIHON HOITOTUOTTEITA
Verkkoapteekissamme on laaja valikoima kosmetiikkatuotteita couperosaihon hoitoon.
Avène Micellar Lotion 200 ML
25.17 €
30 päivän alin hinta: 25.17 €
Vertailuhinta: 125.85 € / l
LRP TOLERIANE Rosaliac AR Consentrate 40 ML
36.13 €
30 päivän alin hinta: 36.13 €
Uriage Roseliane CC Cream SPF50+ Light Tint 40 ML
21.13 €
30 päivän alin hinta: 21.13 €
Uriage Roseliane Serum 30 ML
32.97 €
30 päivän alin hinta: 32.97 €
Opastamme mielellään herkän ihon hoidossa. Tule käymään tai lähetä yhteydenottopyyntö lomakkeemme kautta.
Lähteet ja hyviä lukuvinkkejä:
HERKKÄ IHO : syyt, ihonhoidot, La Roche-Posayn tuotteet
Herkän ihon hoito – 8 helppoa vinkkiä! – BM-ihonhoito.fi
Herkän ihon hoitotuotteet | ACO
Kutiseva ja punoittava iho – näin hoidat herkkää ihoa | Itsehoitoapteekki
Biotiini on kauneusvitamiini. Se on meille välttämätön aine, joka vahvistaa hiuksia, limakalvoja ja kynsiä auttaen niitä pysymään normaaleina. Biotiini eli toiselta nimeltään B7-vitamiini auttaa elimistöä käsittelemään ravinnon proteiineja, hiilihydraatteja ja rasvoja. Euroopan elintarviketurvallisuusvirasto EFSA:n mukaan biotiini vaikuttaa positiivisesti hermoston normaaliin toimintaan, energiantuotantoaineenvaihduntaan ja normaaliin ruoka-aineiden aineenvaihduntaan.
Biotiinilla ei ole virallista saantisuositusta, koska sitä arvellaan saatavan riittävästi ruokavaliosta. EU:n Ravintolisädirektiivissä päivittäisen saannin vertailuarvoksi on määritelty 50 µg.
Elintarvikepakkausmerkinnöissä päivittäisen saannin vertailuarvoa käytetään ilmaisemaan esimerkiksi biotiinin saantia kyseisen tuotteen kerta-annoksesta suhteessa vertailuarvoon.
Biotiini ei varastoidu elimistöön
Biotiini on vesiliukoinen vitamiini, joten se ei varastoidu elimistöön. Ylimääräinen biotiini poistuu elimistöstä virtsan mukana. Biotiinia saa ruoasta, ja suoliston terve bakteerikanta pystyy tuottamaan biotiinia myös itse. Lisäravinteena biotiini on edullista käyttää ja vaihtoehtoja on useita.
Biotiini kauneusvitamiini edistää hiusten hyvinvointia
Biotiini on kauneusvitamiini, koska se on hiusten vitamiini. Se edistää hiusten hyvinvointia. Hiustenlähdön syitä voi olla monia. Biotiini voi auttaa hiustenlähtöön silloin, jos aiheuttajana on sen liian vähäinen saanti. Perinnöllistä hiustenlähtöä biotiinilla ei voi pysäyttää. Mutta tuolloinkin se voi vahvistaa olemassa olevien hiusten hyvinvointia ja auttaa niitä kasvamaan tuuheiksi, terveiksi ja pitkiksi. Biotiinia sisältävää shampoota ja muita hiustuotteita on myös olemassa.
Biotiini osallistuu keratiinin valmistukseen proteiineista. Se on tärkeä rakenneosa hiuksissa. Keratiinin tuotannon lisääntyessä terve hiusten kasvukin lisääntyy. Ravintolisäksi hiusten hyvinvointiin kannattaa valita valmiste, jossa on biotiinin lisäksi myös rikkipitoista aminohappo metioniinia. Metioniinilla on myös tärkeä rooli keratiinin muodostuksessa.
Biotiini kauneusvitamiini edistää ihon pysymistä normaalina
Biotiini auttaa muodostamaan elimistössä keratiinia, joka toimii hiusten ja kynsien rakenneaineena. Kynsien hyvinvoinnin tukemiseksi biotiinivalmisteissa on usein myös sinkkiä, joka edistää kynsien pysymistä normaalina. Virallisten terveysväitteiden mukaan biotiini edistää ihon pysymistä normaalina.
Biotiini kauneusvitamiini edistää aineenvaihduntaa
Ikääntymisen myötä päänahan verenkierto heikkenee. Ikääntymisen ohella myös erilaiset ulkoiset tekijät saattavat heikentää veren ja hapen kulkeutumista hiustuppeen, jolloin vitamiinien ja ravinteiden saanti vaikeutuu. Biotiini edistää proteiinien aineenvaihduntaa hiusjuurissa.
Mistä ruoasta saa biotiinia?
Päivittäisen saannin vertailuarvo biotiinille Suomessa on 50 mikrogrammaa vuorokaudessa. Koska kyseessä on vesiliukoinen vitamiini, päiväsaannin ylärajaa ei ole asetettu. Hiusten ja kynsien hyvinvointiin on saatavilla vahvoja biotiinivalmisteita.
Yksi tärkeä huomioitava seikka vahvan biotiinivalmisteen käytössä on: muista pitää vähintään vuorokauden tauko valmisteen käytössä ennen laboratoriokokeita, koska vahva biotiini valmiste saattaa vääristää joitakin laboratoriotuloksia.
Esimerkkejä biotiinin lähteistä ovat:
- hiiva
- maito
- sisäelimet kuten maksa ja munuaiset
- kananmunan keltuainen
- soijajauho
- tummanvihreät kasvikset
- pavut ja siemenet
- pähkinät, maapähkinä
- viljatuotteet, erityisesti kaura
- avokado
- sienet
Biotiini imeytyy hyvin. Kananmunien keltuaisesta saa biotiinia, mutta raaka valkuainen saattaa estää biotiinin imeytymistä sen sisältämän avidiinin vuoksi. Kypsentämisessä avidiini muuttuu, eikä häiritse biotiinin imeytymistä. Alkoholi heikentää biotiinin imeytymistä myös.
Biotiinin saanti ruoasta saattaa heikentyä myös, jos henkilöllä on imeytymishäiriö, suolistosairaus kuten Crohnin tauti, tai bakteerikannan häiriötila.
Milloin biotiinia erityisesti tarvitaan?
Biotiini tukee elimistön aineenvaihduntaa, ja se osallistuu esimerkiksi välttämättömien rasvahappojen (EPA) synteesiin. Biotiini siis tukee rasvojen ja hiilihydraattien sekä aminohappojen ja proteiinien aineenvaihduntaa.
Biotiinin saanti on erityisen tärkeää seuraaville ihmisryhmille:
- raskaana olevat ja imettävät
- suolistosairautta sairastavat
- yksipuolista ruokaa syövät
- yli 60-vuotiaat
- runsaasti raakoja kananmunia syövät
- paljon ja säännöllisesti urheilevat
Tutustu verkkoapteekkimme valikoimaan biotiinivalmisteista. Jos jokin askarruttaa mieltäsi, ota yhteyttä lomakkeemme kautta, soittamalla tai tule käymään apteekilla Oulun keskustassa.
BIOTIINIVALMISTEITA:
Verkkoapteekissamme on laaja valikoima ihon ja hiusten hoitotuotteita.
Apteq Biotiini Extra 60 KAPS
16.00 €
30 päivän alin hinta: 19.90 €
Minnea Biotiini 120 KAPS.
20.90 €
30 päivän alin hinta: 20.90 €
Vertailuhinta: 653.12€/kg
Biotin Collagen jauhe 100 g
22.29 €
30 päivän alin hinta: 22.29 €
Vertailuhinta: 222.90€/kg
Biotin Strong 60 tabl
18.96 €
30 päivän alin hinta: 18.96 €
Biorion Strong 5 mg 60 kaps
35.65 €
30 päivän alin hinta: 35.65 €
Hiusten ja päänahan hoito on tärkeää. Hyvinvoivat hiukset ovat kiiltävät ja vahvat. Hiusten ja päänahan hyvinvointia voi edistää valitsemalla oikeat hiustenhoitotuotteet, hyvän hiusharjan sekä syömällä monipuolisesti ja tarvittaessa täydentämällä ruokavaliota erilaisilla ravintolisillä ja vitamiineilla. Tällöin hiukset vahvistuvat sisältä päin.
Päänahan ongelmat heijastuvat hiusten kuntoon. Ulkoiset tekijät; sään vaihtelut, stressi ja ilmansaasteet voivat vaikuttaa päänahkaan ja hiuksiin aiheuttaen esimerkiksi hilseilyä, rasvaisuutta, kutinaa ja jopa hiustenlähtöä. Hiusten kunto saattaa huonontua myös vääränlaisesta hoidosta tai vääränlaisista hoitotuotteista.
Vinkkejä hiusten ja päänahan hoitoon:
Hoida hiuksia ja päänahkaa säännöllisesti
Säännöllinen hiustenhoito omalle hiustyypille sopivilla tuotteilla edistää hiusten ja päänahan hyvinvointia. Hoidon kulmakivenä on säännöllinen pesu sekä hiusten ja päänahan hoito.
1. Päänahan ja hiuspohjan hoito
Hiusten hoito kannattaa aloittaa päänahasta, sillä terveestä hiuspohjasta kasvaa terveet, hyvinvoivat ja kauniit hiukset. Hiuspohjaa ei kannattaisi pestä liian usein. Se pitäisi pestä kuitenkin aina, kun se on likainen. Hiki, rasva, muotoiluaineet tai hilse muhiessaan päänahassa alkaa kutista, ärsyttää sekä haista, mikä on merkki pesun tarpeesta.
Päänahka pestään hiusten pesun yhteydessä, mutta oikeastaan pitäisi puhua päänahan pesusta hiustenpesun tilalta. Valitse hellävarainen shampoo ja vaahdota se nimenomaa hiuspohjaan. Vältä päänahan liiallista hieromista, koska se edistää rasvoittumista. Hiukset puhdistuvat samalla, kun huuhtelet shampoon päänahasta.
Jos käytät paljon päänahan lähelle laitettavia muotoilutuotteita, hiusten vaahdottamien kahteen kertaan voi olla tarpeen.
Hiuspohjan hoitoon on olemassa päänahkaan jätettäviä hoitoaineita. Niiden käyttö voi olla silloin tällöin tarpeen.
PÄÄNAHAN JA HIUSPOHJAN HOITOAINEET:
Verkkoapteekissamme on laaja valikoima päänahan ja hiusten hoitotuotteita.
Aco Body SPC Moisturising Dry Scalp Conditioner 200 ML
14.13 €
30 päivän alin hinta: 14.13 €
Vertailuhinta: 70.65€/l
Linola Forte hoitoliuos 100 ML
18.27 €
30 päivän alin hinta: 18.27 €
Vertailuhinta: 182,70 €/l
2. Säännöllinen hiusten pesu
Säännöllinen hiusten pesu on tärkeä osa hiustenhoitorutiinia. Ei ole olemassa mitään tarkkaa ohjetta, vaan hiusten pesutiheys on yksilöllinen.
Päivittäinen hiusten pesu kuivattaa päänahkaa ja hiuksia. Pese ne päivittäin vain, jos käytät runsaasti muotoilutuotteita tai hikoilet paljon tai hiuksesi likaantuvat työssä. Muulloin hiukset kannattaa pestä vain, kun ne ovat likaiset. Hellävarainen, hankaamaton säännöllinen pesu ei rasita hiuksia. Shampoo vaahdotetaan hiuspohjaan ja hierotaan päänahkaan. Älä hankaa hiuksia shampoolla, vaan ne puhdistuvat kyllä shampoota pois huuhdellessa.
Shampootuotteita löytyy monenlaisiin tarpeisiin. Esimerkiksi kuiville, rasvoittuville, oheneville ja normaaleille hiuksille on olemassa omia shampoita.
SHAMPOITA HIUSTEN JA PÄÄNAHAN HOITOON:
Verkkoapteekissamme on laaja valikoima tuotteita.
Aco Hair Moisturising shampoo 250 ML
11.84 €
30 päivän alin hinta: 11.84 €
Vertailuhinta: 47.36 € / l
Ducray Extra Gentle shampoo 400 ML
18.27 €
30 päivän alin hinta: 18.27 €
Vertailuhinta: 45.68 €/l
Daxxin Dry-scalp shampoo 250 ML
17.37 €
30 päivän alin hinta: 17.37 €
Vertailuhinta: 69.48€/l
Biorion tuuheuttava ja kosteuttava shampoo 250 ML
13.85 €
30 päivän alin hinta: 13.85 €
Vertailuhinta: 55.40€/l
Aco Hair Repairing Shampoo 250 ML
11.84 €
30 päivän alin hinta: 11.84 €
Vertailuhinta: 47.36€/l
3. Hoitoaineen käyttö
Hiustenpesun yhteydessä kannattaa käyttää aina hoitoainetta, koska se tekee hiuksista pehmeämmät ja helpommin käsiteltävät.
Ennen hoitoaineen levitystä kuivaa ylimääräinen vesi hiuksista painellen pyyhkeeseen. Vältä hankaamista. Jos hoitoaineen levittää hyvin märkään tukkaan, sen teho laimenee ja se valuu pois. Anna hoitoaineen vaikuttaa hetken ajan ja huuhtele sitten huolellisesti pois.
HOITOAINEITA HIUSTEN HOITOON:
Verkkoapteekissamme on laaja valikoima tuotteita.
ACO Hair Volumising Conditioner 200 ml
11.84 €
30 päivän alin hinta: 11.84 €
Vertailuhinta: 59.20€/l
Daxxin Conditioner 200 ml
15.44 €
30 päivän alin hinta: 15.44 €
Vertailuhinta: 77.20€/l
Sebamed Hair Repair Conditioner Hoitoaine 200 ML
9.48 €
30 päivän alin hinta: 9.48 €
Vertailuhinta: 47.40€/l
Biorion ruskea hoitoaine 250 ml
17.01 €
30 päivän alin hinta: 17.01 €
Vertailuhinta: 68.04€/l
4. Hiusten hyvinvoinnin ravintoaineet
Hiusten hyvinvointiin tarvitaan ravintoaineita, joita saa monipuolisesta ravinnosta ja ravintolisistä.
A- ja C-vitamiini sekä biotiini edistävät ihon normaalia kuntoa. E-vitamiini puolestaan on antioksidantti. Näitä saa ruoka-aineista ja ravintolisistä. Niitä on myös monissa erilaisissa ihonhoito- ja kosmetiikkatuotteissa.
A-vitamiini auttaa limakalvoja ja ihoa pysymään terveenä. Paikallisesti käytettynä A-vitamiini kiinteyttää, uudistaa ja vahvistaa ihoa, joten sitä onkin lisätty erityisesti voiteisiin ja seerumeihin.
C-vitamiini puolestaan suojaa soluja ja edistää kehon normaalia kollageenituotantoa. Sitä on myös lisätty moniin kosmetiikkatuotteisiin, kuten voiteisiin ja seerumeihin. Se kirkastaa ja tasoittaa ihon sävyä.
Biotiini eli B7 -vitamiini tukee hiusten kuntoa ja auttaa elimistöä pitämään hiukset elinvoimaisina. Se vaikuttaa myös ihon ja limakalvojen hyvinvointiin.
RAVINTOLISIÄ HIUSTEN HYVINVOINTIIN:
Verkkoapteekissamme on laaja valikoima tuotteita.
Apteq Biotiini Extra 60 KAPS
16.00 €
30 päivän alin hinta: 19.90 €
Minnea Biotiini 120 KAPS.
20.90 €
30 päivän alin hinta: 20.90 €
Vertailuhinta: 653.12€/kg
Biorion Strong 5 mg 60 kaps
35.65 €
30 päivän alin hinta: 35.65 €
Biotin Strong 60 tabl
18.96 €
30 päivän alin hinta: 18.96 €
Priorin kapselit 60 kpl
45.74 €
30 päivän alin hinta: 45.74 €
Vertailuhinta: 871,24 €/kg
Tutustu hiusten ja päänahan hoitotuotteisiin verkkoapteekissamme.
Lue lisää ihonhoidosta täältä.
Hyönteisten pistojen hoito on joka kesäistä puuhaa. Suomessa pistoja ja puremia aiheuttavia lentäviä hyönteisiä ovat hyttyset, polttiaiset, mäkärät, hirvikärpäset, paarmat, mehiläiset, ampiaiset ja kimalaiset. Reagoimme pistoihin yksilöllisesti. Usein pistoista tai puremista tulee paikallisesti turvotusta ja punoitusta, mikä johtuu hyönteisten erittämästä myrkystä tai niiden syljen sisältämistä ärsyttävistä aineista. Allergiaan taipuvainen henkilö voi herkistyä pistoille ja puremille. Yleensä oireita voi lievittää kotikonstein.
Hyönteisten pistot
Lähes kaikki suomalaiset herkistyvät joka kesä hyttysten pistoille. Hyttysallergia ilmenee kahdella tavalla. Heti piston jälkeen ilmestyy nokkospaukama pistoskohtaan ja se häviää muutamassa tunnissa. Viivästyneen ihoreaktion kutiseva näppy taas syntyy pari tuntia piston jälkeen ja voi kestää useita päiviä. Joskus hyttyset levittävät jänisruttoa ja pogostantautia.
Mäkärät ja polttiaiset aiheuttavat iholle myrkkyreaktion. Mäkärän puremasta seuraa pieni verenpurkauma, jonka ympärille muodostuu punainen ja hiukan turvonnut alue. Polttiaisen puremakohtaa polttelee voimakkaasti. Allergiaa näiden puremille esiintyy hyvin harvoin. Mäkärät voivat levittää jänisruttoa.
Paarmojen purema aiheuttaa tyypillisesti laajan ja turvonneen paukaman. Joskus saattaa esiintyä myös voimakkaita allergisia reaktioita, kuten nokkosihottumaa.
Ampiaisten, mehiläisten ja kimalaisten pistot aiheuttavat paikallista turvotusta ja punoitusta. Mehiläisen piston jälkeen tulee piikki poistaa iholta pinseteillä tai muulla sopivalla välineellä. Mehiläisten tai ampiaisten pistoille voi olla myös allerginen. Allergiassa pistokohtaan ja sen ympärille tulee nokkospaukamia ja turvotusta. Reaktio saattaa levitä laajalle alueelle. Pistot saattavat aiheuttaa jopa anafylaktisen reaktion. Pistoille allergisille on reseptilääkkeenä olemassa adrenaliinikynä, jota käytetään ensiapuna anafylaktisen reaktion hoidossa.
Hyönteisten pistojen hoito
Hyönteisten pistojen hoito on oireiden mukaista. Hyttysten aiheuttamia reaktioita voidaan hoitaa paikallisesti kortisonivoiteilla, antihistamiinipuikolla sekä suun kautta otettavilla antihistamiineilla. Antihistamiini kannattaa ottaa etukäteen ennen altistumista hyttysten pistoille. Kutisevia paukamia ei kannata raapia, etteivät ne tulehdu. Kylmähoito rauhoittaa kutinaa hyvin. Puremakohtaa voi rauhoittaa esimerkiksi jääpaloilla tai kylmäpussilla.
Milloin on syytä mennä lääkäriin?
Vakavissa allergiareaktioissa pitää mennä lääkäriin. Voimakkaat iho-oireet ja turvotus sekä oireiden leviäminen kauas pistopaikasta saattavat kertoa vakavasta hyönteisallergiasta. Siihen saattaa liittyä myös hengenahdistusta, nielun tai kaulan turvotusta sekä verenpaineen laskua.
Jos pistoskohta haavautuu tai alkaa märkiä, on syytä mennä lääkäriin. Myös pistosalueella leviävä ihottuma on syy kääntyä lääkärin puoleen.
Hyönteisten pistojen ehkäisy
Hyönteisten pistojen ehkäisy on mahdollista karkotteilla ja vaatetuksella. Hyttysten ja mäkärien puremia vastaan voit suojautua hyttyskarkotteilla. Isompien hyönteisten pistoksia vastaan paras suoja on väljä, pitkähihainen vaatetus ja hattu. Avojaloin kävellessä kannattaa varoa maassa olevia ampiaisia.
TUOTTEITA HYÖNTEISTEN PISTOIHIN
Verkkoapteekissamme on laaja valikoima tuotteita.
Xyliderm geeli 100 ML
12.65 €
30 päivän alin hinta: 12.65 €
Vertailuhinta: 126.50 € / l
CCS Aloe Vera Gel 125 ML
16.99 €
30 päivän alin hinta: 16.99 €
Vertailuhinta: 135,92 €/l
ItchAway Gel 30 ML
5.90 €
30 päivän alin hinta: 5.90 €
HyttysÄssä+ 50 ML
10.70 €
30 päivän alin hinta: 10.70 €
Vertailuhinta: 214,00 €/l
Ice Power Kylmäpakkaus
3.49 €
30 päivän alin hinta: 3.49 €
Vertailuhinta: 3,49 €/kpl
Heräsikö kysymyksiä? Pyydä yhteydenottoa lomakkeen kautta, soita tai tule käymään apteekilla.
Lähteet ja lukuvinkkejä:
Lentävien hyönteisten pistot ja puremat – Terveyskirjasto
Pistiäiset pähkinänkuoressa – Terveyskirjasto
Pistiäisen piston itsehoito – Terveyskirjasto
Rakkojen ehkäisy ja hoito on kesän helteillä tärkeää. Lisäksi lomailu sujuu mukavasti hyvässä kunnossa olevilla jaloilla eikä tulehdusriskikään kasva uimisen ja helteiden aikana. Tässä vinkkejä sekä rakkojen ehkäisyyn että niiden hoitoon.
Rakkojen ehkäisy
- Käytä sopivia kenkiä
Varmista, että kengät ovat sopivan kokoiset ja istuvat hyvin. Käytä uusia kenkiä totutellen ensin lyhyillä matkoilla. Valitse kenkiin hengittävä materiaali.
- Käytä hengittäviä sukkia
Valitse hengittävät, saumattomat ja hyvin istuvat sukat. Kuivat ja sopivan malliset sukat ehkäisevät rakkojen syntymistä.
- Ennaltaehkäise rakkoja laastareilla tai teipeillä
Jos tiedät jalkojen altistuvan hankaukselle, kiinnitä jo ennalta rakkolaastari tai urheiluteippiä ihon suojaksi hankauskohtaan.
- Vähennä ihon hankausta sopivalla voiteella
Vaseliini tai rakonestopuikko vähentävät kitkaa iholla ja suojaavat hankaukselta. Voitele hankaukselle alttiina oleva alue etukäteen.
- Vähennä jalkojen hikoilua talkilla, lampaanvillalla tai antiperspirantilla
Jalkojen hikoilun vähentäminen alentaa hankausriskiä, koska iho pysyy kuivana. Talkki kuivattaa ihoa lyhytkestoisesti. Antiperspirantti vähentää hikoilua pitkäkestoisesti. Lampaanvilla imee kosteutta varvasvälistä. Valitse sopiva tuote jalkojen kuivana pysymisen tueksi.
Rakkojen hoito
- Rakkoa ei kannata puhkaista.
- Suojaa rakko tarttumattomalla haavatuotteella (esim. Mepilex®) tai hydrokolloidilaastarilla (Salvequick®, Compeed®).
- Kiinnitä laastari tai haavatuote huolellisesti pakkauksessa olevan ohjeen mukaisesti, jotta se pysyisi paikoillaan hyvin.
- Suoja vähentää kipua ja suojattu iho paranee nopeasti ja normaalisti.
- Jos rakko puhkeaa itsestään, älä poista ulointa ihokerrosta. Suojaa puhjennut rakko huolellisesti.
- Pidä laastarisuojaa niin kauan, että uusi iho ennättää muodostua.
- Jos sidoksen ympäristö punoittaa ja on turvotusta tai kipua, saattaa rakon alue olla tulehtunut. Kysy tällöin hoito-ohjeita lääkäriltä.
- Rakon parannuttua uutta, ohutta ihoa voi rasvata. Tarvittaessa ihoa voidaan vielä suojata ja keventää siihen kohdistuvaa rasitusta.
Muistathan, että rakkojen hoito ja ehkäisy on tärkeää myös käsissä. Toistuvat liikkeet ja hankaus saattavat aiheuttaa kämmeniin rakkoja. Tehdessäsi sellaista työtä, joka altistaa kämmenesi rakoille, voit suojata niitä käsineillä tai teippaamalla hankaukselle alttiisiin kohtiin etukäteen esimerkiksi urheiluteippiä.
Tuliko mieleen kysymyksiä? Jätä yhteydenottopyyntö lomakkeella, soita tai tule käymään apteekilla.
TUOTTEITA RAKKOIHIN
Verkkoapteekissamme on laaja valikoima tuotteita rakkojen ehkäisyyn ja hoitoon.
Absolut Torr antiperspirantti 35 ML
12.37 €
30 päivän alin hinta: 12.37 €
Apteekki Talkki 75 G
6.56 €
30 päivän alin hinta: 6.56 €
Vertailuhinta: 87,47 €/kg
Apteekki Valkovaseliini 50 G
3.98 €
30 päivän alin hinta: 3.98 €
Vertailuhinta: 79,60 €/kg
Comforsil Ihosuojapalat 2 KPL
19.53 €
30 päivän alin hinta: 19.53 €
Vertailuhinta: 9,77 €/kpl
Compeed Rakkolaastari Medium 5 KPL
7.00 €
30 päivän alin hinta: 8.46 €
Ihon suojaaminen auringossa on tärkeää. Auringon valo vanhentaa ihoa ja altistaa ihosyövälle. Ruskettunutkin iho tarvitsee suojaa aurinkoa vastaan. Iho myös reagoi auringon valoon monesta eri syystä aiheuttaen erilaisia ihovaivoja. Auringon aiheuttamia iho-ongelmia ovat mm. aurinkoihottuma, huuliherpes ja ruusifinni. Valolääkeihottuma aiheutuu auringon ja joidenkin lääkkeiden yhteisvaikutuksesta. Ihon palaminen auringon valon vaikutuksesta altistaa ihosyövälle. Erityisesti lapsen iho on ohut ja herkkä, joten se kannattaa suojata erityisen hyvin.
Keskipäivän auringon UV-indeksi on korkeimmillaan, jolloin auringossa oleilua kannattaa välttää. Muistathan, että pilviselläkin säällä tarvitaan aurinkosuojaa, sillä pilvet suodattavat vain osan säteilystä. Lue täältä, miten auringon säteet vaikuttavat ihoomme.
Ihon suojaaminen auringossa
Vaatteilla ihon suojaaminen
Suojaustehoon vaikuttaa vaatteen materiaali, väri ja kankaan tiheys sekä paksuus. Valitse väljä, pitkähihainen paita. Tumma väri suojaa paremmin kuin vaalea. Myös silmät ja hiukset kannattaa suojata aurinkolasein sekä kunnon lierihatulla.
Aurinkosuojatuotteilla ihon suojaaminen
- Valitse aurinkosuojatuotteeksi sellainen, jonka suojakerroin on 30- 50. Se merkitsee korkeaa suojaa. 50+ merkitsee erittäin korkeaa suojaa. Ihotautilääkärit suosittelevat suomalaisten ihotyypeille suojakerrointa 50.
- Valitse lapsille ja vaaleaihoisille aurinkosuojatuote suojakertoimella 50.
- Valitse tuote, jossa on sekä UVA- että UVB -suoja.
- Valitse vedenkestävä aurinkosuoja, jos olet aikeissa viettää aikaa veden äärellä. Vedenkestävyyksissä on eroa, joten valitse omaan tarpeeseesi sopiva tuote.
- Levitä aurinkosuojatuote ihollesi puoli tuntia ennen aurinkoon menoa. Muista lisätä tuotetta säännöllisesti ja uinnin, hikoilun ja pyyhekuivauksen jälkeen.
- Muista suojata korvat ja huulet myös.
- Muista käyttää aurinkosuojatuotetta riittävän suuri määrä kerralla.
- Muista, että myös ruskettunut iho tarvitsee suojaa.
Vinkkejä aurinkosuojatuotteiksi
- LRP ANTHELIOS UVMUNE ULTRA LIGHT SPF50+ on kevyt kasvojen ja silmienympärysihon aurinkosuojatuote, joka antaa erittäin korkean suojan. Tuote sopii kaikille ihotyypeille, myös herkälle ja aurinkoherkälle iholle. Voidaan käyttää meikin alla. Tuote on veden- ja hikoilunkestävä.
- AVENE SUN LIP BALM SPF50+ on huulien aurinkosuojatuote, joka toimii myös huulirasvana. Se antaa kestävän aurinkosuojan UVA- ja UVB -säteilyjä vastaan. Voide on väritön.
- ACO SUN KIDS ACTIVE ROLL-ON SPF 50+ on erityisesti lasten iholle kehitetty aurinkosuojavoide. Annostelu on kätevää roll-on -pakkauksesta. Sopii herkälle iholle. Antaa erittäin korkean suojan. Sisältää kemiallisen UV -suojan ja fysikaalisen partikkelisuojan. Sopii herkälle iholle. Erittäin hiekan- ja vedenkestävä. Hajusteeton.
- AVÈNE SUN INTENSE PROTECT SPF50+ antaa korkean suojan aurinkoa vastaan vartalon iholle. Sopii 6 kuukauden iästä eteenpäin koko perheelle. Vedenkestävä. Imeytyy nopeasti. Hajusteeton.
- ACO SUN GEL CREAM DRY TOUCH SPF 50+ on erittäin kevytgeelivoide vartalolle. Se imeytyy nopeasti eikä jätä ihoon valkoisia jälkiä. Antaa korkean suojan UVA- ja UVB -säteilyä vastaan. Erittäin hien- ja vedenkestävä. Sopii herkälle iholle.
AURINKOSUOJATUOTTEITA:
Verkkoapteekissamme on laaja valikoima aurinkosuojatuotteita.
LRP Anthelios Uvmune Ultra Light SPF50+ 50 ML
27.35 €
30 päivän alin hinta: 27.35 €
Vertailuhinta: 547,00 €/l
AVENE SUN Stick 50+ 8 G
20.10 €
30 päivän alin hinta: 20.10 €
Aco Sun Kids Active Roll-On SPF 50+ 50 ML
14.41 €
30 päivän alin hinta: 14.41 €
Vertailuhinta: 288,20 €/l
Aco Sun Gel Cream Dry Touch SPF50+ 200 ML
24.58 €
30 päivän alin hinta: 24.58 €
Vertailuhinta: 122.90 € / l
Avéne Sun Intense Protect SPF50+ 150 ML
28.42 €
30 päivän alin hinta: 28.42 €
Vertailuhinta: norm.189.47 € / l
Tutustu aurinkosuojatuotevalíkoimaamme!
Olet juuri viettänyt mukavan viikonlopun ulkoillen ja rentoutuen ihanassa aurinkoisessa säässä. Myöhemmin huomaat, että kasvojen iholle on ilmestynyt tummempia alueita. Mietit, miten ihosi on päivettynyt noin epätasaisesti. Onko tuttu tarina? Saatamme huomata etenkin kasvojen iholla tummempia läiskiä. Tummempaa ihoaluetta nimitetään maksaläiskäksi eli melasmaksi. Se on auringonvalon aikaan saama ihon liikapigmentaatio. Maksaläiskiä esiintyy erityisesti naisilla ja yleensä kasvojen eri osissa. Maksaläiskien ehkäisy ja hoito on yksinkertaista. Ihon suojaus auringonvalolta riittävän tehokkaasti ennaltaehkäisee läiskiä. Hoidoksi riittää esimerkiksi vaalentaminen. Läiskiä voi myös peittää meikillä tai tasoittaa ihonsävyjä erilaisilla sävyttävillä voiteilla.
Mitä maksaläiskät ovat?
Maksaläiskät ovat tummentuneita ihoalueita, joita muodostuu tyypillisesti kasvojen alueelle. Maksaläiskiä esiintyy erityisesti otsan ja poskipäiden alueilla sekä ylähuulen yläpuolella. Maksaläiskät ilmestyvät usein symmetrisesti kasvojen molemmin puolin. Ne saattavat tummua auringossa sekä ajan saatossa muutenkin. Niitä muodostuu erityisesti keväällä ja kesällä, kun aurinko paistaa kirkkaasti.
Värimuutoksia iholla syntyy, kun solut tuottavat liikaa ihon väriainetta melaniinia eli pigmenttiä. Maksaläiskät ovat vaarattomia värimuutoksia iholla. Solujen määrä ei lisäänny. Ne eivät ole kasvaimia eikä niistä voi kehittyä kasvaimia. Maksaläiskien kohdalla iho on tasainen, eikä luomien tapaan koholla oleva.
Maksaläiskiä syntyy herkemmin naisten hormonaalisten muutosten, kuten raskauden tai hormonaalisen ehkäisyn, aiheuttamina. Läiskät usein myös vaalenevat esimerkiksi synnytyksen jälkeen. Lisäksi tupakoinnin sekä ihon tulehdusten tai aknen on todettu aiheuttavan maksaläiskiä. Myös kosmetiikka, jossa on alkoholia tai voimakkaita hajusteita, voi aiheuttaa maksaläiskiä.
Maksaläiskien ehkäisy ja hoito
Maksaläiskien ehkäisyyn on olemassa tehokas ja yksinkertainen ohje: Suojaudu huolellisesti auringonvalolta ja oleskele auringossa mahdollisimman vähän. Herkästi maksaläiskiä saavan kannattaa käyttää aurinkosuojavoiteita keväästä myöhäiseen syksyyn saakka. Myös jo syntyneiden maksaläiskien tummumista voi estää käyttämällä korkean suojakertoimen aurinkosuojavoidetta. Apteekista löytyy myös maksaläiskien hoitoon tarkoitettuja tuotteita.
Maksaläiskät ovat vaarattomia ja niiden aiheuttama haitta on yleensä kosmeettista. Maksaläiskiä ei tarvitse erityisesti hoitaa. Kosmeettista haittaa voi peittää meikkivoiteella. Peittävien voiteiden tarkoituksena on vaalentaa ihoa ja tasoittaa sävyä. Osa tuotteista myös rauhoittaa melaniinin tuotantoa ja kuorii ihon pintaa. Yleensä pigmenttiä vaalentavaa tuotetta laitetaan aamulla ja ennen aurinkoon menoa lisätään aurinkosuojavoidetta.
Maksaläiskien hoidon muistilista:
- ENNALTAEHKÄISE! Paras keino välttää pigmenttiläiskien syntymistä on ihonsuojaus auringolta vaatteilla, lierihatulla ja korkean aurinkosuojan sisältävällä voiteella. Tummat läiskät vaalenevat luonnostaan jonkin verran ihon uusiutumisen myötä, mikäli iho ei altistu auringolle jatkuvasti.
- HOIDA JA VAALENNA! Maksaläiskiä voi vaalentaa ihoa kirkastavalla ja vaalentavalla kosmetiikalla. Jos ne eivät tehoa tai kosmeettinen haitta on suuri, ota yhteyttä lääkäriin.
- PEITÄ JA PIILOTA! Läiskät voi piilottaa meikillä. Pienehkö ihon värin epätasaisuus saattaa peittyä sävyttävällä päivävoiteella. Peittävät meikkivoiteet tasoittavat ihonsävyä enemmän. Parhaan tuloksen saat kokeilemalla erilaisia ja erisävyisiä peitevoiteita tai sävyttäviä voiteita.
MAKSALÄISKIEN HOITOTUOTTEITA
Verkkoapteekissamme on laaja valikoima kosmetiikkatuotteita ihon hoitoon.
Aco Face Pigment Reduce Night cream 50 ML
25.52 €
30 päivän alin hinta: 25.52 €
Vertailuhinta: 510.40 €/l
Aco Face Bright Booster 30 ML
22.68 €
30 päivän alin hinta: 22.68 €
Vichy Liftactiv Specialist B3 seerumi 30 ML
60.43 €
30 päivän alin hinta: 60.43 €
Avène Anti-Pigmentation SPF50+ 40 ML
31.50 €
30 päivän alin hinta: 31.50 €
Opastamme mielellään ihon hoidossa. Tule käymään tai lähetä yhteydenottopyyntö lomakkeemme kautta.
Lähteet ja lukuvinkkejä:
https://www.mehilainen.fi/ihotaudit/maksalaiskat-ja-ihon-pigmenttihairiot
https://www.terveyskirjasto.fi/dlk00969
https://www.hyvaterveys.fi/artikkeli/kauneus/nain_ehkaiset_ja_hoidat_maksalaiskat
Miksi kasvoja kannattaa kuoria tai miksi pitäisi käyttää kasvonaamiota? Oletko koskaan miettinyt asiaa? Kuorinta ja kasvonaamio on osa ihonhoitorutiineja. Kuorinta poistaa ihosta kuollutta solukkoa ja epäpuhtauksia. Kasvonaamiot kosteuttavat ihoa tehokkaasti. Tässä artikkelissa kerromme kasvojen ihon kuorinnan vaikutuksista ja kasvonaamioiden hyödyistä.
Miksi kasvoja kannattaa kuoria säännöllisesti?
Ihon kuorinta poistaa uusiutumisesta johtuvaa kuollutta ihosolukkoa ja likaa, sekä estää liiallisen talin kertymisen ihohuokosiin. Ihoa kannattaa kuoria, etteivät tali ja lika pääse synnyttämään epäpuhtauksia iholle. Ihon kuorinta lisää esimerkiksi ihon luonnollista hehkua ja tasoittaa ihon pintaa.
Iho kannattaa kuoria ainakin kerran viikossa. Jos ihosi rasvoittuu herkästi, voi sitä kuoria useamminkin hellävaraisilla kuorinta-aineilla. On tärkeää valita kuorinta-aine ihotyypin mukaan, ettei kuorinta aiheuta ongelmia iholle. Esimerkiksi couperosa-iholle ei sovi raekuorinta. Kemiallisen kuorinta-aineen voi antaa vaikuttaa iholla jonkin aikaa ja pestä sitten vedellä pois.
Kuollut ihosolukko tekee ihon pinnasta epätasaisemman, himmentää pintaa ja vaikeuttaa hoitoaineiden imeytymistä. Kuorimaton iho näyttää herkemmin samealta tai kirjavalta. Ihon pinnalla voi olla jopa hilseilyä eikä meikkikään levity tasaisesti kuorimattomalle iholle. Kuorinnalla saavutetaan siis monia positiivisia vaikutuksia: ihosta tulee heleämpi ja sileämpi, mustapäiden väri vaalenee ja epäpuhtaudet vähenevät. Kuorinnan ansiosta myös ihon rusketuksen sävy paranee ja siitä tulee tasaisempi. Rasvoittuvan ja sekaihon kuorinnan voi tehdä kerran tai pari viikossa, normaalille ja kuivalle iholle suositellaan kuorintaa kerran viikossa.
Miksi kasvonaamiota on tarpeellista käyttää?
Kasvonaamiota voi käyttää aina, kun ihosi tarvitsee kosteutusta. Kasvonaamion käytön voi hyvin sisällyttää omiin ihonhoitorutiineihin. Naamioiden käyttö tukee ihonhoitoa ja antaa tarpeellista kosteutusta kasvojen iholle. Kasvonaamio on ihon tehohoito, joka helpottaa pintakuivuutta ja kuivuutta. Se auttaa ihoa sitomaan kosteutta itseensä. Kosteutettu iho hehkuu ja näyttää sileämmältä ja täyteläisemmältä. Kasvonaamioita löytyy voidemaisina tai geelimäisinä. Valitse naamio omien mieltymysten mukaan. Voidemaiset naamiot sisältävät rasvoja, jolloin ne ovat ravitsevampia ja sopivat hyvin kuivalle iholle. Geelimäiset kasvonaamiot sisältävät vain kosteuttavia ainesosia, joten ne sopivat kaikille ihotyypeille.
Lue myös artikkelimme herkän ihon hoidosta ja hiusten hyvinvoinnista.
KASVOJEN KUORINTATUOTTEITA
Verkkoapteekissamme on laaja valikoima kosmetiikkatuotteita ihon hoitoon.
Sebamed CF Gentle Scrub Kasvokuorinta 150 ML
12.91 €
30 päivän alin hinta: 12.91 €
Vertailuhinta: 86.07 €/l
Favora 2in1 kuorintavoide 75 ML
12.74 €
30 päivän alin hinta: 12.74 €
Vertailuhinta: 169.87 €/l
Lukuvinkkejä:
https://www.itsehoitoapteekki.fi/tuotesivustot/favora/pida-huolta-ihostasi/puhdistus-on-kauniin-ihon-perusta/
https://aco.fi/article/kuori-enemman
« Edellinen
1
2
3
Seuraava »